10.06.2019, 00:00

Istota zisku? Založte si radšej eseročku

Akú formu podnikania si vybrať? V tom sa odborníci zhodujú – založte si eseročku. Ako uvádza advokát Jan Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners, nielenže poskytuje vyššiu ochranu majetku spoločníka, ale umožní aj jednoduchší rozvoj biznisu. Ak sa podnikateľ rozhodne skončiť s podnikaním, môže eseročku predať aj so ziskom.

Istota zisku? Založte si radšej eseročku
Zdroj: Dreamstime

Na rozbeh podnikania má vplyv viac vecí. Napríklad budúci predpokladaný príjem, od ktorého sa odvíja, koľko daní zaplatíte. Potom aj to, v akom rozsahu chcete podnikať. Budete napríklad zamestnávať viac ľudí? V prípade podnikania v poľnohospodárstve jestvuje okrem štandardných spôsobov aj podnikanie formou samostatne hospodáriaceho roľníka podľa osobitného predpisu.


V inom režime sú napríklad lekári. Nejde o živnosť, ale zasa o podnikanie podľa osobitných predpisov. To, či sa lekár rozhodne podnikať ako fyzická osoba podnikateľ alebo ako právnická osoba – v eseročke –, závisí od daňových a odvodových ukazovateľov. Niektoré profesie, napríklad advokáti či daňoví poradcovia, môžu zasa využiť licenčnú zmluvu na autorské dielo.

Pozrite si porovnanie plusov a mínusov pri rôznych formách biznisu

A) Podnikanie na živnosť
Založenie živnosti je podstatne rýchlejšie a jednoduchšie, napríklad pri vedení účtovníctva – vedie sa iba jednoduché. V tomto roku si môžete uplatniť paušálne výdavky do 60 percent, ale len do sumy 20-tisíc eur.


Dane a odvody
Základná sadzba dane z príjmov fyzickej osoby je 19 percent. Túto sadz

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.