10.06.2019, 00:00

Istota zisku? Založte si radšej eseročku

Akú formu podnikania si vybrať? V tom sa odborníci zhodujú – založte si eseročku. Ako uvádza advokát Jan Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners, nielenže poskytuje vyššiu ochranu majetku spoločníka, ale umožní aj jednoduchší rozvoj biznisu. Ak sa podnikateľ rozhodne skončiť s podnikaním, môže eseročku predať aj so ziskom.

Istota zisku? Založte si radšej eseročku
Zdroj: Dreamstime

Na rozbeh podnikania má vplyv viac vecí. Napríklad budúci predpokladaný príjem, od ktorého sa odvíja, koľko daní zaplatíte. Potom aj to, v akom rozsahu chcete podnikať. Budete napríklad zamestnávať viac ľudí? V prípade podnikania v poľnohospodárstve jestvuje okrem štandardných spôsobov aj podnikanie formou samostatne hospodáriaceho roľníka podľa osobitného predpisu.


V inom režime sú napríklad lekári. Nejde o živnosť, ale zasa o podnikanie podľa osobitných predpisov. To, či sa lekár rozhodne podnikať ako fyzická osoba podnikateľ alebo ako právnická osoba – v eseročke –, závisí od daňových a odvodových ukazovateľov. Niektoré profesie, napríklad advokáti či daňoví poradcovia, môžu zasa využiť licenčnú zmluvu na autorské dielo.

Pozrite si porovnanie plusov a mínusov pri rôznych formách biznisu

A) Podnikanie na živnosť
Založenie živnosti je podstatne rýchlejšie a jednoduchšie, napríklad pri vedení účtovníctva – vedie sa iba jednoduché. V tomto roku si môžete uplatniť paušálne výdavky do 60 percent, ale len do sumy 20-tisíc eur.


Dane a odvody
Základná sadzba dane z príjmov fyzickej osoby je 19 percent. Túto sadzbu môžete použiť, ak jej základ dane nepresiahne 176,8-násobok životného minima = 36 256,37 eura.
Ako dosiahnete vyšší základ dane, použije sa zvýšená sadzba – 25 percent.
Minimálne odvody na zdravotné poistenie – 66,78 percenta.
Minimálne mesačné odvody na sociálne poistenie – 158,11 eura, maximálne 2 213,75 eura.

Rada advokáta
Živnostník v prvom roku podnikania neplatí odvody do Sociálnej poisťovne a platí iba minimálne zdravotné poistenie. Po prvom roku musia byť hradené odvody aspoň v minimálnej výške. Potom sa počítajú podľa toho, koľko živnostník zarobil. Jednoducho povedané, čím viac živnostník zarobí, tým väčšie odvody musí platiť. Živnostník ručí celým svojím majetkom.


B) Podnikanie formou spoločnosti s ručením obmedzeným
Založenie e

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.