11.06.2019, 00:00

Najhoršia úroveň právneho štátu je v Poľsku a v Maďarsku

Kvalita dodržiavania práva v Únii sa zhoršuje. Súdne rady z celej Európskej únie, ktoré sa v minulých dňoch zhromaždili v Bratislave, bijú na poplach.

Najhoršia úroveň právneho štátu je v Poľsku a v Maďarsku
Zdroj: Pixabay

Sudcovia pociťujú nedostatok rešpektu a nezávislosti od vlády. K takémuto výsledku dospel prieskum medzi sudcami v krajinách Únie, ktorý si dala vypracovať Európska sieť súdnych rád pri príležitosti valného zhromaždenia v Bratislave. Zhromaždenie sa v našom hlavnom meste konalo tento víkend.


„Chceme napraviť právny štát v Európskej únii,“ vysvetľuje Kees Sterk, prezident Európskej siete súdnych rád. „Chceme zohrať aktívnu úlohu pri vytváraní dialógu medzi jednotlivými zložkami štátnej moci. Dialóg má byť nástrojom efektívnej ochrany súdnictva proti ostatným zložkám moci v štáte.“


Súdne rady znepokojuje najnovší trend v Európe – vlna rastúceho extrémizmu, ktorá sa prejavila i v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu. Množstvo strán, ktoré nezdieľajú sympatie k právnemu štátu, sa dostalo aj medzi jeho poslancov.


Slabý právny štát u našich susedov
Krajiny, kde sa podľa expertov najviac zhoršila úroveň právneho štátu, sú naši susedia. „Očividný príklad je Poľsko a Maďarsko,“ povedal Sterk. „Sú tu krajiny, v ktorých nastal úpadok právneho štátu, a my ako sieť súdnych rá

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.