11.06.2019, 00:00

Podnikanie môže ohroziť aj rodinu

Začať s podnikaním si vyžaduje veľa odvahy. Súboj s byrokraciou je často na dlhé lakte a vidina zisku môže byť vzdialená. Ako sa orientovať vo svete podnikania, radia odborníci.

Podnikanie môže ohroziť aj rodinu
Zdroj: Dreamstime

Róbert Bános, advokát

1. Ručenie majetkom
Čo treba všetko zvážiť, ak chcem podnikať? Akú formu si vybrať?
Rozhodnutie, akú formu uprednostniť, je veľmi individuálne. V prípade živnostníkov určite treba brať ohľad na to, že ručia za svoje záväzky celým majetkom. V konečnom dôsledku to môže mať vplyv i na druhého partnera v prípade, ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo zrušené po začatí živnosti. Rovnako je potrebné zvážiť i povinnosti odvodové a daňové. V prípade podnikania živnostníka a eseročky sú odlišné. Ak bude človek podnikať sezónne a jeho práca je viazaná na počasie, je vhodnejšie uprednostniť živnosť. Tá sa dá aj pozastaviť, čo sa pri eseročke nedá.

2. Zrušenie podnikania
Ktorú formu podnikania možno bez veľkých administratívnych prekážok ľahšie zrušiť?
Jednoznačnou výhodou je v tomto smere podnikanie živnostníkov. Živnosť môžete pozastaviť, ale aj ukončiť. Musíte to však vopred oznámiť živnostenskému úradu. Pozastavenie živnosti nemôže byť kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky. Počas tohto obdobia živnostník nie je povinný hradiť odvody a nie je považovaný za aktívneho podnikateľa. Takáto forma podnikania je vhodná najmä v prípadoch sezónnych prác, keď živnostník vopred vie, že v období nie kratšom ako šesť mesiacov nebude podnikať. Po uplynutí obdobia pozastavenia je možné automaticky pokračovať v podnikaní. Rovnako v prípade, ak živnostník nechce naďalej podnikať, oznámi to odboru živnostenského podnikania okresného úradu. Môže to urobiť osobne alebo elektronicky. Zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným je podstatne administratívne náročnejšie a nákladnejšie.

3. Spoločnosť a záväzky
Problémom je aj spôsob ručenia za svoje záväzky.
Podľa Obchodného zákonníka platí, že živnostník zodpovedá za porušenie záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník v eseročke ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v Obchodnom registri. Plnenie za spoločnosť poskytnuté z dôvodu ručenia sa započítava na splatenie vkladu. Inak môže spoločník požadovať náhradu od spoločnosti. Živnostník ako fyzická osoba ručí za svoje záväzky celým svojím majetkom, pričom záväzky nezanikajú ani jeho smrťou.


4. Povinnosti a byrokracia
Ktoré povinnosti v tomto roku hatia podnikanie, alebo skôr, aká byrokracia pribudla?
Oproti minulým rokom nepribudli ďalšie obmedzenia. Napríklad povinnosť komunikovať so správcom dane výhradne elektronicky už platí rovnako pre živnostníkov ako pre eseročku. Podstatne rýchlejšie je aj začatie prevádzkovania živnosti oproti procesu, ktorý sprevádza založenie spoločnosti s ručením obmedzeným.

5. Rozdelenie firmy
Ako môžeme rozdeliť eseročku, keď sa chceme s manželkou rozviesť?
Ak bola spoločnosť založená po uzavretí manželstva, platí, že obchodné podiely manželov tvoria súčasť bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nezaniklo za trvania manželstva, respektíve sa nezúžilo, je v rámci vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva možné riešiť i vysporiadanie obchodných podielov v eseročke. Netreba ju rozdeľovať alebo likvidovať. Ak sa manželia dohodnú, môže jeden na druhého previesť svoj obchodný podiel na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. Ten, kto ho nadobudne, vyplatí druhému finančnú kompenzáciu.

6. Rozhádaní spoločníci
A ako je to napríklad so spoločníkmi v eseročke, ktorí sa chcú rozísť?

V takomto prípade je možné, aby svoj obchodný podiel previedol jeden spoločník na druhého. Závisí len od ich vzájomnej dohody, či bude prevod bezodplatný

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.