11.06.2019, 00:00

Podeľte sa s ľuďmi aj o majetok firmy

Podiel na imaní firmy je jeden zo spôsobov, akými si obchodná spoločnosť môže udržať alebo aj získať špičkových ľudí, ale aj takých, ktorých profesie sú na pracovnom trhu žiadané.

Podeľte sa s ľuďmi aj o majetok firmy
Zdroj: Dreamstime

Vlastniť kúsok firmy je pre zamestnancov motivujúce. Vedia, že sa spolupodieľajú na vlastnom. Ak sa poskytne takýto benefit, má vždy jasné pravidlá. A ako sa k nemu dopracovať? Najčastejšie po pevne stanovených odpracovaných rokoch či na základe dosiahnutých cieľov.


„Niektoré firmy dovoľujú do spoluvlastníckeho pomeru vstúpiť len top manažérom, iné povolia zamestnancom kúpiť si špeciálne zamestnanecké akcie, ktoré nie sú voľne obchodovateľné na trhu,“ vraví Mária Mary Balušinská, poradkyňa pre oblasť Zákonníka práce z Recruitment Partners.


Niektoré firmy dávajú tento benefit zamestnancom pri zvláštnych príležitostiach, napríklad pri prechode na top manažérsku pozíciu alebo pri významných pracovných jubileách. Zamestnanecké spoluvlastníctvo je podľa Balušinskej významným podporným činiteľom na udržanie pracovného pomeru so zamestnancom.

„Ak majitelia spoločností predajú určitý podiel zamestnancom, musia rátať aj s možnými následkami. Preto majú mnohé firmy viazané vlastníctvo podielu na imaní firmy trvaním pracovného pomeru. Chránia sa teda zmluvnou podmienkou, že ak zamestnanec ukončí pracovný pomer, musí nadobudnuté podiely predať naspäť firme,“ hovorí poradkyňa.

Akcie bez hlasovacieho práva
V ďalších podnikoch sa chránia tak, že ponúknu zamestnancom len akcie bez hlasovacieho práva. Zvyknú to podľa Balušinskej uplatňovať väčšie spoločnosti. „Aké majetkové podiely vo firme môže m

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.