19.06.2019, 00:00

Ako predáte podiely z urbárskeho lesa

Máte spoločné pozemky alebo spoločne obhospodarované pozemky? Aký je v tom rozdiel a ako sa dedia, upozorňujú advokátka Jana Marenčíková a Martin Illáš z ministerstva pôdohospodárstva.

Ako predáte podiely z urbárskeho lesa
Zdroj: Archív polárnikov

Udomácnili sa u nás dva spôsoby spoločného obhospodarovania lesa:

1. na jednom spoločnom pozemku (urbariát)
Ide o historický typ urbariátov, ktoré vznikli ešte za čias Márie Terézie. Spoločný pozemok mal spájať ľudí v obci, aby na ňom spoločne hospodárili. Tvorí obyčajne viac samostatných pozemkov, aj rôzneho druhu, napríklad ak pozemkové spoločenstvo urbárnikov vlastní popri lese aj poľnohospodársku pôdu alebo aj lúky. Spoločná nehnuteľnosť je v zásade nedeliteľná okrem prípadov, keď zákon oddelenie časti pozemku od takejto spoločnej nehnuteľnosti pripúšťa. Napríklad pri vysporiadaní pozemkov pod chatami, záhradami, rodinnými domami, cestami, líniovými stavbami či pozemkami v intravilánoch obcí. Potrebné je na to rozhodnutie spoluvlastníkov spoločnej nehnuteľnosti na zhromaždení. Urbárnici sú v podstate odkázaní na spoločné hospodárenie na pozemkoch, keďže tento typ podielového spoluvlastníctva nemožno zrušiť a oni sa medzi sebou nemôžu majetkovo vysporiadať tak ako pri klasickom spoluvlastníctve. Údaj o tom, že ide o tento druh spoločnej nehnuteľnosti, nájdete v záhlaví listu vlastníctva.

Rada advokátky: Ak ide o spoločnú nehnuteľnosť a vy by ste svoj podiel na nej chceli predať alebo darovať cudzej osobe, ktorá je členom spoločenstva, no nie je blízkou osobou, musíte ho ponúknuť najskôr ostatným členom spoločenstva, aby si uplatnili svoje predkupné právo. Prevod vlastníctva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti len na niektorých pozemkoch, ktoré patria do takejto spoločnej nehnuteľnosti, zákon zakazuje.

2. na viacerých spoločne obhospodarovaných pozemkoch
Na rozdiel od prvého typu sa vlastníci takého spoločného pozemku spojili, aby založili spoločenstvo a pozemky tak spoločne obhospodarovali a užívali. Členmi sú všetci vlastníci spoločne obhospodarovaných nehnuteľností. Takéto spoločenstvo nie je nerozlučné. V tomto prípade totiž nevzniká spoločná nedeliteľná nehnuteľnosť typu historicky urbárskej spoločnosti ani klasické spoluvlastníctvo. Vlastníci sa len spojili, aby spoločne obhospodarovali a užívali svoj les. Spoločne obhospodarovanou nehnuteľnosťou môže byť nielen jeden a nielen lesný pozemok, ale aj priľahlá pôda alebo pastviny.


Rada advokátky: Vlastník spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti môže odstúpiť od zmluvy o spoločenstve, vypovedať ju alebo po dohode s členmi zo spoločenstva vystúpiť.

Čo by ste mali vedieť:
Vlastníci v oboch prípadoch zakladajú pozemkové spoločenstvo zmluvou. O jeho založení r

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.