20.06.2019, 00:00

Pokuty pre tých, ktorí si z objektívnych príčin nestihli zaviesť eKasu, sa odkladajú do konca roka

Od júla definitívne štartuje eKasa. Od tohto dňa musí každý podnikateľ evidovať v e-pokladnici všetky svoje tržby – na júlovom termíne Finančná správa nič nezmenila. Vyše pätina používaných pokladníc v systéme je však neaktívna.

Pokuty pre tých, ktorí si z objektívnych príčin nestihli zaviesť eKasu, sa odkladajú do konca roka
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Termín spustenia eKasy sa blíži. Finančná správa eviduje doteraz takmer 185-tisíc pokladníc aktívnych v systéme eKasa. Momentálne je to 77 percent z celkového počtu 240-tisíc používaných pokladníc. Finančná správa napriek tomu vidí situáciu kladne. Ako zdôraznila prezidentka Finančnej správy Lenka Wittenbergerová, je vidieť, že podnikatelia majú snahu si svoje povinnosti splniť. Dôkazom je vysoký počet podaných žiadostí o kód eKasa v poslednom období.

Zatiaľ bez pokút
„Všetkým, ktorí si splnili svoju povinnosť, požiadali o pridelenie kódu a objednali si pokladničné riešenie, ale napriek tomu eKasu nemajú, vyjde Finančná správa a ministerstvo financií v ústrety tým, že nebudú pokutovaní,“ zdôrazňuje Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. Termín spustenia úplnej prevádzky systému eKasa tak zostáva zachovaný – je ním 1. júl 2019.

Ministerstvo financií predložilo návrh zákona do parlamentu, aby ochránilo podnikateľov pred sankciami z dôvodov, ktoré neboli spôsobené ich pričinením. Ministerstvo uviedlo, že aj napriek maximálnym snahám zainteresovaných strán sa nepodarilo dosiahnuť, aby bol trh dostatočne zásobený potrebnými softvérovými a hardvérovými riešeniami. Minister financií Ladislav Kamenický  upozornil na to, že keď sa subjekt registruje a objedná si eKasu u certifikovaného subjektu, môže sa dostať do situácie, že dodávateľ nemá dostatočnú kapacitu, aby dokázal požiadavky pokryť. Rezort preto navrhol odklad pokút.

„Tí, ktorí splnia tri základné podmienky, sa v prípade, že nebudú evidovať tržby v systéme eKasa, nemusia báť v prechodnom období pokutovania. Avšak iba za predpokladu, že požiadajú o kód eKasa do 30. júna a stiahnu si inicializačný balíček, preukážu sa záväznou nevybavenou objednávkou na certifikovanú eKasu od výrobcu a evidujú tržby v pôvodnej kase,“ vysvetlil podrobnosti o navrhovanom riešení minister financií Ladislav Kamenický.


Zmena v kontrolovaní
Pri navrhnutom riešení sa novelou zákona upraví iba oblasť kontroly. Pri nich nebude Finančná správa do konca tohto roka pokutovať podnikateľov, ktorí splnia uvedené podmienky. Zároveň však platí, že okamžite po dodaní cerfitikovaného riešenia musia prejsť na systém eKasa.


Pokuty a sankcie po tomto termíne sa budú týkať tých podnikateľov, ktorí napríklad nepoužijú pri evidovaní tržby eKasu alebo vydajú nesprávny pokladničný doklad. Všetky ďalšie sankcie sú uveden

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.