24.06.2019, 00:00

Všetky domy by už mali byť úsporné

Od roku 2021 bude musieť každá novostavba spĺňať podmienky domu s takmer nulovou spotrebou energie. Na nové požiadavky výstavby teraz môžete získať finančnú podporu. Experti vysvetľujú, akým chybám sa treba pri záujme o dotáciu vyhnúť.

Všetky domy by už mali byť úsporné
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

O dva roky už iný než energeticky skutočne úsporný dom nebudete môcť vôbec postaviť. Štát vám naň nedá energetický certifikát, zbytočná bude aj snaha o jeho kolaudáciu. Tú dostanú len takzvané nulové domy. Verejnosť o nich však vie iba málo. Stále je bežnou praxou stavať svojpomocne, neprofesionálne a bez kvalitných stavebných materiálov.


Napríklad, veľa rodín sa domnieva, že ak zateplia starší dom, podarí sa im ušetriť na vykurovaní. „Zateplenie bungalova, ktoré je hrubé desať centimetrov, však reálne ušetrí len dve až tri percentá z pôvodne spotrebovanej energie,“ vysvetľuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.

Hrubé steny neznamenajú nulový dom
Pri plánovaní výstavby domu je dôležité, aby ste poznali normové požiadavky na tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií. To, či má dom takmer nulovú spotrebu energie, nezávisí len od konštrukcie alebo použitia jednej technológie. Je mylné domnievať sa, že nulový dom musí mať hrubé alebo zateplené steny. Nemali by ste sa zameriavať na stavbu obvodových stien, ktoré sú predimenzované. Dôležitá j

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.