24.06.2019, 00:00

Úspora energií v domácnosti závisí od realizácie opatrení

Aby mal váš dom takmer nulovú spotrebu energie, musíte myslieť aj na technické zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Vďaka projektu Zelená domácnostiam II môžete aj na ne získať dotácie. O detailoch hovorí Michal Ilovič, odborný konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry z poradenského centra Žiť Energiou.

Úspora energií v domácnosti závisí od realizácie opatrení
Zdroj: Reuters

Šetriť na vykurovaní sa snaží každá domásnosť? Čo je v tomto smere najvhodnejšie urobiť?
Najviac energie domácnosť zvyčajne spotrebuje na zabezpečenie tepla. Bez nákladov je možné ušetriť správnym vetraním a využívaním termoregulačných hlavíc. Ak sa rozhodnete investovať do výmeny okien a dverí, investícia sa vám môže vrátiť v horizonte šiestich až 12 rokov. Pri zateplení je návratnosť postatne dlhšia. Po celkovej obnove domu sa zníži spotreba tepla na vykurovanie. Ak zvažujete výmenu kotla, staré kotly sa odporúča vymeniť za moderné ekologickejšie zariadenia s nižším výkonom až po realizácii úsporných opatrení.

A čo voda a elektrická energia?
S úsporou teplej vody vám pomôže zateplenie, prípadne výmena rozvodov, ale aj úsporné sprchovacie hlavice a pákové batérie. Pri elektrospotrebičoch sa najrýchlejšie vrátia investície do umývačky riadu, výmeny viac ako desaťročnej chladničky či mrazničky a tiež do výmeny svietidiel a svetelných zdrojov. Kvalitné žiarivky a LED osvetlenie sú pri zachovaní svetelných parametrov aj osemkrát úspornejšie ako klasické žiarovky a návratnosť investícií pri ich výmene je pár mesiacov.

Dnešné technológie umožňujú domácnostiam využívať alternatívne zdroje energie. Podľa čoho si vyberať zo zariadení, na ktoré možno získať príspevok?
Podpora z projektu Zelená domácnostiam je určená pre domácnosti v starších domoch, ale aj v novostavbách. Pre rodiny v obnovených domoch a novostavbách v oblastiach, kde nie sú rozvody plynu, je prvá voľba tepelné čerpadlo. V plynofikovanej oblasti domácnosti už zvažujú, či je pre ne výhodnejšie tepelné čerpadlo alebo kondenzačný kotol na plyn. Poukážky na kotly na biomasu je možné využiť, len a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.