24.06.2019, 00:00

Úspora energií v domácnosti závisí od realizácie opatrení

Aby mal váš dom takmer nulovú spotrebu energie, musíte myslieť aj na technické zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Vďaka projektu Zelená domácnostiam II môžete aj na ne získať dotácie. O detailoch hovorí Michal Ilovič, odborný konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry z poradenského centra Žiť Energiou.

Úspora energií v domácnosti závisí od realizácie opatrení
Zdroj: Reuters

Šetriť na vykurovaní sa snaží každá domásnosť? Čo je v tomto smere najvhodnejšie urobiť?
Najviac energie domácnosť zvyčajne spotrebuje na zabezpečenie tepla. Bez nákladov je možné ušetriť správnym vetraním a využívaním termoregulačných hlavíc. Ak sa rozhodnete investovať do výmeny okien a dverí, investícia sa vám môže vrátiť v horizonte šiestich až 12 rokov. Pri zateplení je návratnosť postatne dlhšia. Po celkovej obnove domu sa zníži spotreba tepla na vykurovanie. Ak zvažujete výmenu kotla, staré kotly sa odporúča vymeniť za moderné ekologickejšie zariadenia s nižším výkonom až po realizácii úsporných opatrení.

A čo voda a elektrická energia?
S úsporou teplej vody vám pomôže zateplenie, prípadne výmena rozvodov, ale aj úsporné sprchovacie hlavice a pákové batérie. Pri elektrospotrebičoch sa najrýchlejšie vrátia investície do umývačky riadu, výmeny viac ako desaťročnej chladničky či mrazničky a tiež do výmeny svietidiel a svetelných zdrojov. Kvalitné žiarivky a LED osvetlenie sú pri zachovaní

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.