25.02.2005, 00:00

Komoditné trhy v býčej nálade

Aktuálny týždeň na komoditných trhoch priniesol viaceré zaujímavé príležitosti na investovanie. Viaceré trhy sa výrazne pohli a ponúkli investorom možnosti na realizáciu profitu. Medzi najvolatilnejšie patrili trhy so zlatom, s kávou a so sójovým komplexom. Po voľnom pondelku, keď boli burzy v USA zatvorené z dôvodu štátneho sviatku, sa tieto komodity vydali býčím smerom.
Zlato sa posilnilo na najvyššiu úroveň v tomto mesiaci a jeho rast sa zastavil na najvyššej cene od 3. januára. Tohtoročné maximum na aprílovom kontrakte totiž dosiahlo práve v prvý obchodný deň tohto roku úroveň 438,2 dolára za trojskú uncu. Trh so zlatom otvoril v utorok 22. 2. cenovým skokom oproti piatkovej zatváracej cene o 5,6 bodu vyššie na úrovni 434 dolárov. Investori v dlhých pozíciách si tým hneď v úvode obchodovania pripísali na svoje kontá 560 dolárov na jeden kontrakt, keďže bod na tomto newyorskom trhu predstavuje hodnotu 100 dolárov. Denné maximum trh otestoval na cene 436,4 dolára a denné dno sa zastavilo na úrovni 432,8 dolára. Trh zatvoril 0,6 bodu pod denným vrcholom. Stredajšie obchodovanie nadviazalo opätovným rastom cien a februárové maximum sa posunulo na 437 dolárov za uncu. Ceny sa pohybovali v pásme 4 bodov. Zlato ťažilo zo slabého dolára a opätovne sa dokázalo posilniť takmer na dvojmesačné maximum. Vzostup ceny spomalilo zverejnenie správy o poklese nemeckého IFO indexu, čo znamená zhoršenie podmienok v najväčšej európskej ekonomike. Mierne sa oslabilo striebro a platina. Zo 16-ročných maxím klesla aj cena medi. Vo štvrtok sa žltý kov znova posilnil a pokoril úroveň 438 dolárov za uncu.
Zaujímavé seansy má za sebou trh s kávou v New Yorku. Káva Arabica znova potvrdila svoju povesť divokého trhu a prudko sa posilnila. Od začiatku roku sa trh s kávou nachádza vo vzostupnom trende a jej májový kontrakt sa od 10. januára dokázal posilniť o 26 bodov. Jeden bod pritom predstavuje 375 dolárov, takže posilnenie prinieslo investorom špekulujúcim na vzostup už viac ako 9 500 dolárov na jeden futures kontrakt. Arabica sa s maximálnou cenou zo stredy na úrovni 124,25 dolára za libru sa tak ocitla na svojom kontraktnom a päťročnom maxime. Za prudkým vzostupom po tejto komodite stojí stúpajúci celosvetový dopyt a aktivita veľkých komoditných fondov, ktoré svojimi nákupmi tlačia cenu kávy smerom hore. Stredajšia seansa bola pritom veľmi turbulentná. V utorok káva mierne skorigovala svoje minulotýždňové zisky, ale v stredu sa jej cena zvýšila takmer o 7 bodov. Otváracia cena sa nachádzala len 0,4 bodu nad denným dnom a raketový vzostup sa zastavil štvrť bodu nad 123-dolárovou hranicou. Investori v dlhej pozícii tak za jediný deň zarobili viac ako 2 500 dolárov na jednom kontrakte. Rovnako sa darí aj londýnskej káve Robusta, ktorá sa tiež dokázala posilniť na nové kontraktné maximum.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.