25.06.2019, 00:00

Životné minimum sa po roku mení

Životné minimum je od minulého týždňa vyššie. Tento nárast sa odrazí podnikateľom aj zamestnancom na vyšších zárobkoch.

Životné minimum sa po roku mení
Zdroj: Dreamstime

Od 1. júla sa mení výška životného minima. Jeho suma poskočí o 5,13 eura z pôvodných 205,07 na nových 210,20 eura. Úpravu pocítia podnikatelia aj zamestnanci na mierne vyšších zárobkoch. Životné minimum má totiž vplyv na niektoré daňové faktory rozhodujúce pri čistých príjmoch. Dosah má predovšetkým na daň z príjmov zo zamestnania – konkrétne ovplyvní hranicu mzdy pri progresívnom zdanení, ale aj hranicu ročných príjmov. Od nich závisí, či nasledujúci rok budete musieť podať daňové priznanie, alebo nie.


„Ovplyvňuje aj nezdaniteľné časti základu dane a tiež daňový bonus,“ vyratúva odborníčka na mzdy Iveta Matlovičová zo Mzdovej akadémie Maxim. Ako zdôrazňuje, je to dôležitý parameter v učtárni, pretože od neho sú odvodené viaceré veličiny. Okrem spomínaného daňového bonusu sú to aj daňové úľavy a nepostihnuteľné sumy, ktoré majú priamy dosah na sumy zrážané zo mzdy zamestnancovi, ktorý má v pätách exekútorov.

Štátom určená hranica
Čo je životné minimum? Štátom určená minimálna hranica príjmov pre jednu osobu. Pod danou hranicou už človek padne do hmotnej núdze.


Ako uvádza na svojej stránke ministerstvo práce, úprava súm životného minima prebieha vždy k 1. júlu. Je to na základe koeficientu, ktorý súvisí s rastom čistých peňažných príjmov na osobu, alebo na základe koeficientu, ktorý súvisí s rastom životných nákladov nízkopríjmových domácností. Len čo sa dané minimum zmení, ministerstvo práce vydáva opatrenie, ktorým stanoví upravené sumy. 


Účtovníčka Anna Černegová z portálu podnikajte.sk vysvetľuje: „Životným minimom plnoletej osoby je po novom suma 210,20 eura, ďalšej spoločne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.