25.06.2019, 00:00

Stavajte dom podľa nových pravidiel

Všetky domy by už mali byť úsporné. Od roku 2021 bude musieť každá novostavba spĺňať podmienky domu s takmer nulovou spotrebou energie. Na ich realizáciu môžete získať finančnú podporu. Experti vysvetľujú, ako pri tom postupovať.

Stavajte dom podľa nových pravidiel
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá ministerstvo dopravy a výstavby

1. Zateplenie stavby
Aké podmienky musím splniť v prípade, že mám záujem o dotáciu osemtisíc eur na zateplenie rodinného domu?
Pre poskytnutie príspevku na zateplenie rodinných domov musí byť rodinný dom skolaudovaný aspoň desať rokov. Ak by išlo o jednopodlažnú stavbu, nesmie byť jej celková podlahová plocha väčšia ako 150 štvorcových metrov. Pri viacpodlažnom rodinnom dome nesmie podlahová plocha presiahnuť 300 štvorcových metrov. Tieto rozmery sa overujú z energetického certifikátu, prípadne z projektového energetického hodnotenia. Celková podlahová plocha budovy sa zistí z vonkajších rozmerov budovy bez zohľadnenia miestnych vystupujúcich konštrukcií.

2. Územie Slovenska
Môžem požiadať o dotáciu na zateplenie chalupy, ktorú mám na Morave?
Dotáciu na zateplenie stavby môžete dostať, len ak sa daná nehnuteľnosť nachádza na Slovensku a slúži výlučne na bývanie. Zatepľovaný objekt musí byť podľa stavebného zákona rodinným domom a na jeho adrese nesmie byť zapísané sídlo právnickej osoby alebo miesto podnikania fyzickej osoby.

3. Štátny fond
Je možné dostať príspevok na zateplenie, ak sme ho už raz dostali?
Príspevok môžete dostať, len ak vám nebola poskytnutá podpora z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania a zároveň ste ešte nikdy nedostali príspevok na zateplenie rodinného domu na základe podanej žiadosti v predchádzajúcich výzvach.


4. Nové domy
Môže príspevok na fasádu získať aj majiteľ novostavby? Môže požiadať aj o dotácie na solárne kolektory alebo fotovoltiku v projekte Zelená domácnostiam II?
Príspevok je určený pre rodinné domy staršie ako desať rokov. Pre novostavby pripravujeme výzvu na podávanie žiadostí o dotáciu na domy s takmer nulovou spotrebou energie. Žiadateľom o príspevok môže byť fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu, má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a je občanom Európskej únie. Dotácia na zateplenie rodinného domu sa vylučuje iba s príspevkom na výmenu kotla. Všetky ostatné dotácie z projektu Zelená domácnostiam II sú kombinovateľné s dotáciou na zateplenie.

5. Výber spoločnosti
Chcem požiadať o dotáciu na dom. Môžem si firmu, ktorá bude dom zatepľovať, zvoliť sám?
Výber všetkých zúčastnených strán, čiže projektanta, zhotoviteľa zateplenia a spracovateľa energetického certifikátu, je plne v kompetencii žiadateľa. Toto sa týka aj všetkých použitých komponentov, materiálov a postupov. Pre poskytnutie príspevku ministerstvo predpisuje iba ich úroveň a kvalitu, ktoré má stavba spĺňať. Neurčuje, kto má práce realizovať. Dokladovanie realizačnej firmy sa zo zákona navrhuje vypustiť. Bežné požiadavky na materiály, postupy a zhotoviteľov sú určené v príslušných legislatívnych predpisoch.

6. Tepelnoizolačné vlastnosti
Ako sa dajú pri stavbe dosiahnuť požadované parametre „nulového domu“?
Dom s takmer nulovou spotrebou energie by mal mať konštrukcie s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov. Žiadané parametre môžete dosiahnuť len tak, že pri výstavbe domu použijete správne materiály a moderné technológie, ako sú fotovoltické panely, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, kotly na biomasu, veterné turbíny či rekuperačné vetranie. Dôležitá je aj vhodná orientácia budovy a rozloženie miestností. Využitie obnoviteľných zdrojov energie musí navrhnúť projektant pre každý dom a lokalitu individuálne.

7. Energetická trieda

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.