25.06.2019, 10:48

Mladomanželská pôžička je späť. Kto má na ňu právo a ako ju získať?

Pôžičky pre mladomanželov sa vracajú. Už od 1. júla ich začne poskytovať Štátny fond rozvoja bývania.

Mladomanželská pôžička je späť. Kto má na ňu právo a ako ju získať?
Zdroj: StockExpert

Finančnú pomoc na bývanie pre mladých zosobášených ľudí sa štát rozhodol znova zaviesť do praxe. Na takúto podporu už sme pomaly aj zabudli. Naposledy ju mladí mohli využiť pred vyše 30 rokmi.

Na rozdiel od minulosti je však okruh možných príjemcov obmedzený nielen vekom a termínom svadby, ale aj príjmom a limitmi pre veľkosť nehnuteľnosti.

Narodenie dieťaťa – odpustenie 2 000 eur

Mladomanželská pôžička môže pri menších bytoch v mestách a na vidieku poslúžiť ako hlavný úver pri kúpe, vysvetľuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko. Pri drahších bytoch v krajských mestách zase pomôže s dofinancovaním kupovanej nehnuteľnosti. „Oproti napríklad so spotrebným úverom to môže byť lacnejšie,“ vraví analytik.

Jednou z najväčších výhod je pre mladých odpustenie 2 000 eur z istiny úveru pri narodení dieťaťa. To znamená, že túto sumu už rodina nebude musieť vracať a vďaka zníženému zostatku úveru jej klesne aj splátka. Benefit platí do počtu troch detí. Ak sa úver poskytol na obstaranie bytu staršieho ako tri roky alebo na stavebnú úpravu bytu, suma odpust

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.