26.06.2019, 09:30

Je ekologickejší murovaný alebo drevený dom?

Ktorý z domov má menší dopad na životné prostredie? Murovaný alebo z dreva? Ich realizácia má rovnaký environmentálny dopad. Murované domy však majú dlhšiu životnosť ako stavby z iných materiálov.

Je ekologickejší murovaný alebo drevený dom?
Zdroj: Martin Karšňák

Štúdia autorov, Doc. Ing. Vladimír Kočí, PhD., MBA a Bc. Juraj Petrík z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, porovnáva environmentálne dopady medzi murovaným domom a drevodomom s podobným účelom aj dispozíciou.

Pre hodnotenie environmentálnych dopadov celého životného cyklu budov majú dominantnú rolu tepelno-izolačné vlastnosti obálky budov a forma vykurovania.

Životný cyklus
Výsledky porovnania sledovaných domov ukázali, že pri každom z typov vykurovania, nech už ide o hnedé uhlie spaľované v centrálnej teplárni, zemný plyn alebo elektrinu, je environmentálny dopad pri väčšine sledovaných kategórií nižší pri murovanom dome.

Celkové environmentálne dopady pri päťdesiatroč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.