26.06.2019, 00:00

Stavať na roli sa dá len výnimočne

Postaviť si nejakú usadlosť uprostred lánu polí sa možno inde v Európskej únii dá, na Slovensku však len výnimočne.

Stavať na roli sa dá len výnimočne
Zdroj: Dreamstime

Šesť z 10 druhov pozemkov, ktoré eviduje kataster, patrí do kategórie poľnohospodárska pôda. Pri pôde dochádza aj najčastejšie k zmenám pozemkových druhov. Nielen vtedy, ak chce niekto zmeniť poľnohospodársku pôdu na nepoľnohospodársku, napríklad ak ju chce využiť na zastavanie, ale k zmenám dochádza aj medzi jednotlivými druhmi poľnohospodárskych pozemkov. Napríklad pri výsadbe sadov, vinohradov alebo pri rozoraní lúk a pasienkov. Najväčší tlak je tak vždy na ornú pôdu.


Ak na nej chcete stavať, na vyznačenie zmeny v katastri nehnuteľností potrebujete buď právoplatné rozhodnutie, záväzné stanovisko, alebo stanovisko orgánu ochrany poľnohospodárskej pôdy. Tým je pozemkový a lesný odbor okresného úradu – vždy toho, na území ktorého sa dotknutý pozemok nachádza.

Hrozí pokuta
Ak by ste začali s výstavbou svojvoľne, hrozí vám pokuta 330 eur, ak nezabezpečíte základnú starostlivosť o pôdu a nedáte si do poriadku druh pozemku s evidenciou v katastri. Pokuta je dokonca až do 660 eur, ak zaberiete a použijete pôdu na nepoľnohospodársky účel v rozpore so zákonom o ochrane pôdy. Výška sankcie závisí vždy od závažnosti prípadu.


Postup pri zmene pôdy na iný druh pozemku závisí aj od toho, či sa nachádza v zastavanej časti obce alebo mimo nej. Ako totiž upozorňuje Úrad geodézie, kartografie a katastra, ak je v zastavanej časti, teda v intraviláne, potrebujete na zapísanie zmeny druhu v katastri súhlas spomínaného pozemkového a lesného odboru okresného úradu. Ak je však mimo obce, katastrálnemu odboru sa predkladá už rozhodnutie tohto odboru o zmene. „Zároveň musí mať vlastník vyhotovený geometrický plán na odčlenenie časti pozemku pod stavbou,“ upozorňuje úrad geodézie.

Pôda je chránená Ústavou
„Žiadosť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.