27.06.2019, 00:00

Nájom lesov prešiel pod iný zákon

Nájomné zmluvy v lesoch sa od 1. júla presúvajú zo zákona o pôde pod zákon o lesoch. Proces sa meniť nebude, avšak do zmlúv pribudli nové ustanovenia.

Nájom lesov prešiel pod iný zákon
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Michal Feik, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

1. Špecifiká nájmu
Mohli by ste upozorniť na špecifiká nájmu lesných pozemkov?
Hospodárenie v lesoch sa vykonáva aj eviduje na porast, a nie na parcelu. Zákon o lesoch totiž určuje, že v lese sa hospodári na takzvaných jednotkách priestorového rozdelenia lesa, ktoré sa nazývajú porast. Nie je evidovaný v katastri na liste vlastníctva, ide o lesnícke špecifikum. Pokrytie lesných pozemkov podľa katastrálnej mapy s plochou tohto porastu podľa porastovej mapy vykonáva pozemkový a lesný odbor okresného úradu. Tieto odbory na okresných úradoch majú na starosti štátnu správu lesného hospodárstva. Na ploche porastu sa môže nachádzať viac pozemkov alebo ich častí. Porast s lesnými pozemkami viacerých vlastníkov sa považuje podľa Občianskeho zákonníka za takzvanú vec spoločnú. Tieto špecifiká sa uplatňujú aj pri úprave nájomných vzťahov k lesným pozemkom.

2. Väčšinoví vlastníci
Môžete vzťah „porast – parcela – vec spoločná“ bližšie vysvetliť?
O uzatvorení nájomnej zmluvy na takúto spoločnú vec, teda spoločný porast, rozhodujú väčšinoví vlastníci. Oprávňuje ich na to Občiansky zákonník. Ten, kto preukáže k takejto spoločnej veci väčšinové práva, je oprávnený hospodáriť s celou vecou spoločnou. Ak sú na liste vlastníctva k parcele zapísaní viacerí spoluvlastníci a títo splnomocnili alebo iným prejavom vôle umožnili jednému z nich alebo aj inej osobe, napríklad nájomcovi, aby hospodáril na tejto parcele, tak takáto osoba hospodári s celou parcelou. Potrebný je však prejav vôle, ktorý reprezentuje viac ako polovicu vlastníckych práv. Občiansky zákonník nepožaduje k menšinovej časti uzatvorenie nájomnej zmluvy. Tento princíp platí podľa zákona o lesoch aj pre porast.

3. Drobní vlastníci
Od 1. júla vstupuje do praxe novela zákona, ktorou sa mení nájom lesných pozemkov. Budú nejako posilnené práva menšinových vlastníkov porastov?
Ak k výmere, ktorá tvorí väčšinu z plochy porastu, teda viac ako 50 percent, preukáže určitá osoba viac ako polovicu vlastníckych alebo iných, napríklad nájomných práv, z ktorých vyplýva oprávnenie hospodáriť v lese, takáto osoba je oprávnená hospodáriť s celým porastom. Tieto princípy sa novou právnou úpravou čiastočne zachovali a čias

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.