01.07.2019, 00:00

Penzisti, vďaka rôznym zľavám môžete ušetriť

Nízke dôchodky mnohých seniorov obmedzujú. Nápomocné sú rôzne zľavy, ktoré im ponúkajú mestá, dopravné podniky, ale aj štát. Pozrite si ich sumár.

Penzisti, vďaka rôznym zľavám môžete ušetriť
Zdroj: Reuters

Doplatky za lieky
Zdravotné poisťovne vracajú podľa zákona niektorým poistencom – držiteľom preukazov, zdravotne ťažko postihnutým, invalidným a starobným penzistom – doplatky za lieky na predpis. Keď zaplatíte za lieky viac, ako je takzvaný limit spoluúčasti, peniaze vám vrátia raz za štvrťrok na účet alebo poštovou poukážkou na adresu trvalého pobytu. Rozlišujeme viaceré výšky tohto limitu. Prvým je ochranný limit vo výške 30 eur. Sem sa počítajú len najlacnejšie lieky.


Do limitu sa zahŕňajú doplatky za najlacnejší, takzvaný generický liek. Ak vám predpíšu liek s doplatkom päť eur, ale zároveň existuje liek, ktorý má rovnakú účinnú látku, s nižším doplatkom, do limitu sa započíta nižší. Do limitu sa neráta väčšina antibiotík, ktoré sú určené na jednorazovú akútnu liečbu. Ak máte dôchodok nad 412 eur, tento limit sa na vás nevzťahuje. Starobní dôchodcovia majú nárok na ochranný limit na lieky vo výške 45 eur za štvrťrok. podmienky sú stanov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.