02.07.2019, 10:50

Idete na dovolenku vlastným autom? Máme rady a k tomu aj návod, ako ísť autom do Chorvátska

Ak na dovolenku cestujete autom, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.

Idete na dovolenku vlastným autom? Máme rady a k tomu aj návod, ako ísť autom do Chorvátska
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

1. Auto musí byť fit
Auto vás na ceste nesmie zradiť. Jeho technickému stavu tak venujte pozornosť pred každou dlhšou či náročnejšou cestou. Predovšetkým skontrolujte funkčnosť bŕzd - brzdového obloženia, doštičiek aj tlmičov, stav autobatérie, ďalej funkčnosť svetiel, stieračov či stav prevádzkových kvapalín. Tlak v pneumatikách treba prispôsobiť záťaži vozidla, keďže väčšinou na dovolenky sú vozidlá plne obsadené a naložené. Správne nahustenie pneumatík nemá vplyv iba na ich životnosť, ale aj na bezpečnosť jazdy.

Nezabúdajte tiež na kontrolu stavu náhradných žiaroviek, náhradnú pneumatiku alebo opravnú sadu, počet reflexných viest podľa smerníc jednotlivých krajín, ale aj dátum expirácie lekárničky a kompletnosť povinnej výbavy. Ak ste si na jar nedali skontrolovať funkčnosť a stav klimatizácie, určite tak urobte teraz. Horúčavy v aute počas jazdy vás vedia veľmi vyčerpať.

2. Plánujte od A do Z
Určite má aj dobrodružná cesta svoje čaro, no ak cestujete s deťmi, prípade do neznámej oblasti, preštudujte si všetky potrebné informácie, aby ste si cestu bezpečne naplánovali. Zistite si, aké sú poplatky za diaľnicu, či medziročne, alebo v top sezóne nezdražejú, ako je to napríklad v Chorvátsku. Ďalej, aká je sieť čerpacích či dobíjacích staníc a kde sa vám oplatí výhodnejšie tankovať. Pri jazde elektromobilom je zasa potrebné si cestu naplánovať už s ohľadom na nabíjacie stanice a vyplnenie času počas nabíjania vozidla. Určite nezabudnite aj na nevyhnutné množstvo peňazí v danej mene.

Pred cestou si rovnako skontrolujte aj platnosť bielej a zelenej karty a na jej zadnej strane si pozrite aj zoznam, či platí v krajine, do ktorej cestujete. Ak nie ste majiteľom auta, napríklad ho máte na operatívny lízing, v krajinách mimo EÚ vyžadujú notársky overené splnomocnenie na používanie vozidla.

3. Predvídajte
Hoci človek nikdy nevie, čo sa môže stať, mal by predvídať. Po ruke treba mať príslušné tlačivá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.