02.07.2019, 10:50

Idete na dovolenku vlastným autom? Máme rady a k tomu aj návod, ako ísť autom do Chorvátska

Ak na dovolenku cestujete autom, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.

Idete na dovolenku vlastným autom? Máme rady a k tomu aj návod, ako ísť autom do Chorvátska
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

1. Auto musí byť fit
Auto vás na ceste nesmie zradiť. Jeho technickému stavu tak venujte pozornosť pred každou dlhšou či náročnejšou cestou. Predovšetkým skontrolujte funkčnosť bŕzd - brzdového obloženia, doštičiek aj tlmičov, stav autobatérie, ďalej funkčnosť svetiel, stieračov či stav prevádzkových kvapalín. Tlak v pneumatikách treba prispôsobiť záťaži vozidla, keďže väčšinou na dovolenky sú vozidlá plne obsadené a naložené. Správne nahustenie pneumatík nemá vplyv iba na ich životnosť, ale aj na bezpečnosť jazdy.

Nezabúdajte tiež na kontrolu stavu náhradných žiaroviek, náhradnú pneumatiku alebo opravnú sadu, počet reflexných viest podľa smerníc jednotlivých krajín, ale aj dátum expirácie lekárničky a kompletnosť povinnej výbavy. Ak ste si na jar nedali skontrolovať funkčnosť a stav klimatizácie, určite tak urobte teraz. Horúčavy v aute počas jazdy vás vedia veľmi vyčerpať.

2. Plánujte od A do Z
Určite má aj dobrodružná cesta svoje čaro, no ak cestujete s deťmi, prípade do neznámej oblasti, preštudujte si všetky potrebné informácie, aby ste si cestu bezpečne naplánovali. Zistite si, aké sú poplatky za diaľnicu, či medziročne, alebo v top s

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.