09.07.2019, 00:00

Časť politikov chcela zmenu stopnúť

V tomto volebnom období sa rozmohla prax, že dôležité veci prichádzajú do parlamentu ako poslanecké pozmeňovacie návrhy a obchádzajú tak legislatívne pravidlá.

Andrej Leontiev
Zdroj: HNtelevízia

KTO JE ANDREJ LEONTIEV
Pôsobí ako partner v slovenskej pobočke advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Je členom Dozornej rady Erste Asset Management a v rámci kariéry prednášal na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy. Podieľal sa na tvorbe protischránkového zákona.

Parlamentom nedávno prešla prvá zásadná zmena protischránkového zákona. Novelu sa podarilo presadiť napriek tlaku podnikateľov napojených na vládne štruktúry. V rozhovore to tvrdí jeden z autorov zákona o registri partnerov verejného sektora advokát Andrej Leontiev z advokátskej kancelárie Taylor Wessing.

Novela zákona, ktorý platí už vyše dva a pol roka, prešla parlamentom s ťažkosťami. Presadili ste všetko, čo ste chceli?
Je to rozumný kompromis. Protischránkový zákon predstavuje tenkú čiaru medzi obchodnými záujmami podnikateľov a tlakom neziskových organizácií, investigatívnych novinárov a tretieho sektora na transparentnosť vynakladania verejných zdrojov. Tak treba vnímať aj novelu. V niečom zákon spresnila a sprísnila, aby sa podnikatelia ani verejná sféra nevedeli vyhýbať jeho aplikácii. Na druhej strane sme odstránili v niektorých oblastiach neprimeranú administratívnu záťaž pre podnikateľov.


Z médií sa zdalo, že schválenie novely nešlo úplne hladko. Cítili ste tlak na oklieštenie zákona?
Keď sa pôvodný protischránkový zákon schv

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.