09.07.2019, 00:00

Časť politikov chcela zmenu stopnúť

V tomto volebnom období sa rozmohla prax, že dôležité veci prichádzajú do parlamentu ako poslanecké pozmeňovacie návrhy a obchádzajú tak legislatívne pravidlá.

Andrej Leontiev
Zdroj: HNtelevízia

KTO JE ANDREJ LEONTIEV
Pôsobí ako partner v slovenskej pobočke advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Je členom Dozornej rady Erste Asset Management a v rámci kariéry prednášal na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy. Podieľal sa na tvorbe protischránkového zákona.

Parlamentom nedávno prešla prvá zásadná zmena protischránkového zákona. Novelu sa podarilo presadiť napriek tlaku podnikateľov napojených na vládne štruktúry. V rozhovore to tvrdí jeden z autorov zákona o registri partnerov verejného sektora advokát Andrej Leontiev z advokátskej kancelárie Taylor Wessing.

Novela zákona, ktorý platí už vyše dva a pol roka, prešla parlamentom s ťažkosťami. Presadili ste všetko, čo ste chceli?
Je to rozumný kompromis. Protischránkový zákon predstavuje tenkú čiaru medzi obchodnými záujmami podnikateľov a tlakom neziskových organizácií, investigatívnych novinárov a tretieho sektora na transparentnosť vynakladania verejných zdrojov. Tak treba vnímať aj novelu. V niečom zákon spresnila a sprísnila, aby sa podnikatelia ani verejná sféra nevedeli vyhýbať jeho aplikácii. Na druhej strane sme odstránili v niektorých oblastiach neprimeranú administratívnu záťaž pre podnikateľov.


Z médií sa zdalo, že schválenie novely nešlo úplne hladko. Cítili ste tlak na oklieštenie zákona?
Keď sa pôvodný protischránkový zákon schvaľoval, bola veľmi priaznivá politická klíma spraviť niečo reformné. Vtedy aj tí, ktorých sa zákon mohol negatívne dotknúť, buď nemali odvahu alebo výtlak ho bojkotovať alebo ho nevnímali ako hrozbu. Až postupne, po dva a pol rokoch sa ukázalo, že zákon je funkčný a začína prinášať prvé ovocie. Celkom logicky sa preto sformovala koalícia tých, ktorých podnikateľský model týmto zákonom utrpel. Lebo už nemôžu robiť to, na čo boli zvyknutí.


O koho ide?
Nie sú to len podnikatelia, ale sú to všetci, ktorí doteraz profitovali z nekalého prepojenia politiky a biznisu. Táto skupina ľudí začala prirodzene vytvárať proti zákonu protitlak, a došlo to až tak ďaleko, že keď sa tvorila novela, ktorá mala zákon vylepšiť, snažili sa do novely dostať veci, ktoré mali zákon výrazne oslabiť. Vnímam to ako pochopiteľnú aktivitu tých, ktorým tento zákon šliapol na otlak.


Prečo bol pre vás poslan

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.