11.07.2019, 09:00

Máte pôdu v prenájme? Na toto si dajte pozor

Ak spisujete zmluvu o dočasnom prenájme poľnohospodárskeho pozemku nezabudnite, že musí obsahovať určené náležitosti. O tom, aké situácie môžu nastať, hovorí advokát Martin Vasiľ z advokátskej kancelárie VASIĽ, ŠIMONOVIČ & partners.

Máte pôdu v prenájme? Na toto si dajte pozor

Ako je to na Slovensku s prenajatím určitej časti pozemku, ak sa rozhodnem, že ako vlastník chcem poľnohospodársky pozemok prenajať do dočasného užívania. Čo pre to musím urobiť?
Na základe nájomnej zmluvy viete prenajať celý pozemok prípadne jeho časť. Ak je predmetom nájmu časť pozemku, je potrebné danú časť presne špecifikovať a vymedziť v nájomnej zmluve, aby nevznikli pochybnosti o určitosti predmetu nájmu. Ideálne je špecifikovať prenajatú časť pozemku na základe geometrického plánu.

Ktoré konkrétne náležitosti musí obsahovať zmluva o nájme (dočasnom užívaní) poľnohospodárskej pôdy? Je potrebné k návrhu pripojiť aj konkrétne prílohy?
Medzi podstatné náležitosti zmluvy o nájme poľnohospodárskeho pozemku patrí:
• vymedzenie zmluvných strán,
• určenie predmetu nájmu, teda špecifikácia pozemku, ktorý je predmetom nájmu,
• doba nájmu,
• dohodnuté nájomné, teda odplata za prenájom pozemku.

Okrem týchto podstatných náležitostí je vhodné v zmluve si upraviť vzťahy týkajúceho sa prípadného podnájmu pozemku, poľovné práva k pozemku, otázka platenia miestnych daní k pozemku, úpravy pozemku a iné.

Mali sme v prenájme časť políčka už dlhé roky, ale okresný úrad nám nájo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.