16.07.2019, 00:00

Tendre vyhrávajú veľké firmy. Ale menšie sú flexibilnejšie

Od januára sa zmenili pravidlá verejného obstarávania na Slovensku. V praxi sa ukazuje, že s ním stále majú problém najmä malé firmy.

Tendre vyhrávajú veľké firmy. Ale menšie sú flexibilnejšie
Zdroj: Dreamstime

Väčšina súťaží na veľké aj malé zakázky dnes prebieha elektronicky. Niektoré z nich dávajú uchádzačom len krátky čas na predloženie ponuky. „Preto si v prvom rade treba sledovať spôsob, akým sa ponuka predkladá, a tiež lehotu, do ktorej treba svoj návrh predložiť,“ zdôrazňuje Ivana Hodošiová, expertka na verejné obstarávanie z firmy Enteris.

Znalosť zákona
Zo súťaží sa už nevylučuje za malé administratívne nedostatky. Posledné aktualizácie zákona o verejnom obstarávaní teda vyšli v ústrety malým a stredným podnikateľom. Preto ho treba dobre poznať. „Často sa totiž stáva, že uchádzač síce správne a včas ponuku predloží, ale ďalej už zákazku nesleduje. Verejní obstarávatelia často požadujú vysvetlenie alebo dodatočnú informáciu k ponuke a uchádzač na to nereaguje. Sám sa tak napriek predloženiu ponuky diskvalifikuje zo súťaže.“

Expertka preto podnikateľom odporúča, aby si denne sledovali svoju e-mailovú schránku a na žiadosti obstarávateľov včas reagovali. Uchádzačom, ktorí sa na verejných tendroch zúčastňujú, odporúča zapísať sa do Zoznamu hospodárskych subjektov. Tento zápis je platný tri roky, čím sa v zásadnej miere odbúra administratívna záťaž.


Majú teda pri získavaní verejných zákaziek šancu aj malé firmy? „Súčasný trend nasvedčuje tomu, že verejné obstarávania vyhrávajú čoraz väčšie a globálne firmy. Myslíme si, že by to malo byť presne naopak. Malé a stredné spoločnosti držia našu ekonomiku na nohách. V súťažiach majú vždy väčšiu šancu, často vedia ponúknuť dobré riešenia, sú flexibilnejšie,“ dodáva Ivana Hodošiová.

Kde získať informácie
Do verejného obstarávania a súťaží sa môžu zapojiť väčšie, ale aj menšie firmy. Informácie o tendroch sa, žiaľ, nenachádzajú na jednom verejne dostupnom mieste. Pri veľkých tendroch, kde to zákon prikazuje, teda pre podlimitné a nadlimitné zákazky, sú informácie zverejnené na stránke Úradu pre verejné obstarávanie. Ak sú zákazky menšieho rozsahu financované z eurofondov, nájdete ich na stránkach Partnerskej dohody, ktoré vedie Úrad vlády. Tu sa zverejňujú aj zákazky, ktoré vyhlasuje súkromný sektor, špeciálne prijímatelia eurofondov.

Pri zákazkách s nízkou hodnotou, teda napríklad pre tovary a s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.