16.07.2019, 00:00

Požiadavky na sudcov prudko rastú

Súdy potrebujú skrátiť čas na prijatie rozhodnutia. Tvrdí to Rada Európy. Prístup Slovenska ocenila.

Požiadavky na sudcov prudko rastú
Zdroj: TASR

Nároky na rýchlosť a kvalitu rozhodnutí sudcov sa v posledných rokoch prudko zvyšujú. Je za tým, okrem iného, aj veľký technologický progres posledných desaťročí. Ide najmä o moderný biznis, ten si žiada moderné, kvalitné a rýchle súdy.


Aj takéto témy sa rozoberali minulý týždeň na konferencii, ktorá odprezentovala výsledky spolupráce Slovenska s Európskou komisiou pre efektívnu justíciu – CEPEJ. Do tejto spolupráce, fungujúcej v rámci Rady Európy, sa Slovensko zapojilo ešte na jeseň v roku 2017. Odvtedy nám európski experti radia, ako postupovať pri zlepšovaní stavu nášho súdnictva. S podporou organizácie sme zaviedli hneď niekoľko zlepšení na skvalitnenie a zrýchlenie postupov v justícii. Konferencia zároveň priniesla bodku za takmer dva roky trvajúcou justičnou spoluprácou.


Dizajn justície
„Požiadavky na časové ohraničenie dĺžky konaní v posledných rokoch dramaticky stúpajú,“ povedal na podujatí prezident Európskej komisie pre efektívnu justíciu Georg Stawa. „Musíme zmeniť celý dizajn justície či prísť s novými IT riešeniami.“ Tieto zmeny by malo preniesť európske súdnictvo do 21. storočia. Práve zavedenie maximálnej dĺžky konania je podľa komisie jedným z prínosov, ktoré rezort spravodliv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.