16.07.2019, 00:00

Príspevok na asistenciu sa zvýšil

Výška štátnej pomoci pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím sa od júla opäť zvýšila. Týka sa opatrovateľských príspevkov i príspevkov na asistenciu hendikepovaným osobám. Odborníci vysvetľujú, ako získať rôzne kompenzácie, výhody a zľavy pre ŤZP.

Príspevok na asistenciu sa zvýšil

Odpovedá Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

1.
Príspevok opatrovateľa
Od 1. júla sa mení výška opatrovateľského príspevku. Rovnako sa mení hodinová sadzba za asistenciu postihnutej osobe. O koľko sa zvýšia jednotlivé príspevky?
Základná výška príspevku pre opatrovateľa v produktívnom veku bola doteraz 369,36 eura pri opatrovaní jednej osoby. Od 1. júla sa však opatrovateľský príspevok už vypláca vo výške čistej minimálnej mzdy. Peňažný príspevok na opatrovanie u poberateľov v produktívnom veku tak predstavuje 430,35 eura mesačne. V prípade opatrovateľa v produktívnom veku pri opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím má príspevok stúpnuť takmer o 61 eur. Opatrovatelia poberajúci dôchodkovú dávku si prilepšia o viac ako 30 eur. Zvýšila sa aj sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie zo sumy 3,82 eura na sumu 4,18 eura, čo predstavuje v priemere približne viac o 50 eur mesačne.

2. Kto je opatrovateľ
Starám sa o svojho zdravotne ťažko postihnutého brata, keďže ho nechcem nechať v ústave. Pre starostlivosť o neho však nemôžem pracovať. Môžem si i ja požiadať o opatrovateľský príspevok?
Ak potrebuje človek pri svojom postihnutí opatrovateľa, môže ním byť aj rodinný príslušník, napríklad súrodenec, vnuk či manželka. Pri posudku sa berie ohľad aj na psychické a fyzické zdravie záujemcu o opatrovanie. O príspevok môže žiadať osoba oprávnená na opatrovanie. Opatrovať môžete kohokoľvek s ťažkým zdravotným postihnutím staršieho ako šesť rokov. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vám musí vydať právoplatné rozhodnutie o opatrovaní.

3. Žiadosť o financie
Ako treba postupovať, ak chcem zažiadať o príspevok na opatrovanie môjho invalidného otca, ktorý je úplne odkázaný na moju pomoc?
Žiadosť o príspevok na opatrovanie musíte podať na úrade práce v mieste bydliska. Ak máte zaručený elektronický podpis, o príspevok môžete žiadať aj elektronicky. Formulár na podanie žiadosti nájdete na webe ministerstva pr

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.