17.07.2019, 00:00

Senior by mal byť v domácom prostredí čo najdlhšie

Poplatky určujú zariadenia podľa nákladov za službu za predošlý rok. Seniori za ňu hradia napríklad v Trenčíne len štvrtinu ceny.

Senior by mal byť v domácom prostredí čo najdlhšie
Zdroj: Dreamstime

Telefóny po krízovej situácii vyšlú signál a opatrovateľ alebo niekto z rodiny vie, že sa niečo stalo a musí zabezpečiť kontrolu a potrebné úkony pre opatrovaného.


riaditeľka Sociálnych služieb mesta Trenčín Edita Prekopová

V Nitre mesto zabezpečuje opatrovateľskú službu pre seniorov prostredníctvom príspevkovej organizácie Správy zariadení sociálnych služieb a tiež cez neverejných poskytovateľov ako Diecéznu charitu, Evanjelickú zborovú diakoniu a Seniorku. Opatrovateľky pracujú buď na pracovnú zmluvu, alebo dohodu o vykonaní činnosti.


Mesto zriadilo Zariadenie pre seniorov na Janského ulici, kde môžu klienti využívať dve pobytové služby – zariadenie pre seniorov a zariadenie opatrovateľskej služby. „Nedokážeme uspokojiť všetkých, keďže dopyt prevyšuje ponuku,“ vraví Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb na Mestskom úrade v Nitre. „Klient má možnosť vybrať si poskytovateľa, verejného či neverejného. Často rozhoduje čo najskorší možný nástup, vzdialenosť od bydliska rodinných príslušníkov a, samozrejme, aj cena za služby.“


Zamestnanie príbuzných
V prípade voľného pracovného miesta, splnenia kvalifikácie a voľnej kapacity na poskytovanie opatrovania môžu Sociálne služby mesta Trenčín zamestnať ako opatrovateľa aj rodinného príslušníka. Podmienkou je, že absolvuje minimálne akreditovaný opatrovateľský kurz v rozsahu 220 hodín.


V Trenčíne poskytujú služby seniorom celkovo štyri subjekty, z nich jeden prevádzkuje mesto, v ktorom 67 opatrovateliek pracuje na plný pracovný úväzok

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.