17.07.2019, 00:00

Senior by mal byť v domácom prostredí čo najdlhšie

Poplatky určujú zariadenia podľa nákladov za službu za predošlý rok. Seniori za ňu hradia napríklad v Trenčíne len štvrtinu ceny.

Senior by mal byť v domácom prostredí čo najdlhšie
Zdroj: Dreamstime

Telefóny po krízovej situácii vyšlú signál a opatrovateľ alebo niekto z rodiny vie, že sa niečo stalo a musí zabezpečiť kontrolu a potrebné úkony pre opatrovaného.


riaditeľka Sociálnych služieb mesta Trenčín Edita Prekopová

V Nitre mesto zabezpečuje opatrovateľskú službu pre seniorov prostredníctvom príspevkovej organizácie Správy zariadení sociálnych služieb a tiež cez neverejných poskytovateľov ako Diecéznu charitu, Evanjelickú zborovú diakoniu a Seniorku. Opatrovateľky pracujú buď na pracovnú zmluvu, alebo dohodu o vykonaní činnosti.


Mesto zriadilo Zariadenie pre seniorov na Janského ulici, kde môžu klienti využívať dve pobytové služby – zariadenie pre seniorov a zariadenie opatrovateľskej služby. „Nedokážeme uspokojiť všetkých, keďže dopyt prevyšuje ponuku,“ vraví Naďa Šimová, vedúca odboru sociálnych služieb na Mestskom úrade v Nitre. „Klient má možnosť vybrať si poskytovateľa, verejného či neverejného. Často rozhoduje čo najskorší možný nástup, vzdialenosť od bydliska rodinných príslušníkov a, samozrejme, aj cena za služby.“


Zamestnanie príbuzných
V prípade voľného pracovného miesta, splnenia kvalifikácie a voľnej kapacity na poskytovanie opatrovania môžu Sociálne služby mesta Trenčín zamestnať ako opatrovateľa aj rodinného príslušníka. Podmienkou je, že absolvuje minimálne akreditovaný opatrovateľský kurz v rozsahu 220 hodín.


V Trenčíne poskytujú služby seniorom celkovo štyri subjekty, z nich jeden prevádzkuje mesto, v ktorom 67 opatrovateliek pracuje na plný pracovný úväzok a stará sa o 120 obyvateľov mesta. Pracujú od dvoch hodín v pracovných dňoch podľa konkrétneho rozhodnutia o odkázanosti osoby a podľa dohody s klientom, aké úkony sú pre neho nevyhnutné. Opatrovateľka v domácnosti musí spĺňať kvalifikačné predpoklady v zmysle zákona o sociálnych službách.


Rodiny by sa podľa riaditeľky Sociálnych služieb mesta Trenčín Edity Prekopovej mali rozhodovať najmä podľa kvality poskytovanej služby. Uprednostňujú však cenové kritériá. Seniori môžu využívať aj monitorovacie zariadenia, ktoré zaznamenávajú napríklad pád, pohyb v miestnosti alebo to, či sa používa chladnička, tiež núdzové tlačidlá pri posteli alebo v kúpeľni. „Tieto zariadenia sú prepojené na telefóny, ktoré po vzniku krízovej situácie vyšlú signál a opatrovateľ alebo niekto z rodiny vie, že sa niečo stalo a musí zabezpečiť kontrolu v domácnosti a zabezpečiť potrebné úkony pre opatrovaného,“ vraví Prekopová.

Poplatok za opatrovateľskú službu
Poplatky zariadenia určujú podľa ekonomicky oprávnených nákladov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.