18.07.2019, 00:00

Opatrovať seniora môže i príbuzný

Ak sa rozhodnete, že chcete opatrovať niektorého z rodičov, môžete ho ubytovať vo verejnom či neverejnom zariadení. Ako samoplatca však stráca nárok na príspevky od štátu.

Opatrovať seniora môže i príbuzný
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Jana Lukáčová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

1. Príspevok na opatrovanie
Mám rodičov v pokročilom veku, ktorí majú zdravotné problémy, a chcem ich doopatrovať. Aké podmienky musím splniť, ak chcem získať príspevok na opatrovanie?
Opatrovať zdravotne ťažko postihnutého rodiča môže akýkoľvek člen rodiny (manžel, svokor, vnuk...). Rovnako aj súdom stanovený opatrovník alebo osoba, ktorá žije s opatrovaným v spoločnej domácnosti. Príspevok na opatrovanie môže získať len jedna oprávnená osoba. Ak sa rozhodnete, že chcete opatrovať zdravotne znevýhodneného rodiča, môžete mať zamestnanie, ale zárobok nesmie presahovať dvojnásobok životného minima. Vaše zamestnanie nesmie byť v rozpore s účelom opatrovania. Ak popri zamestnaní študujete externe alebo dennou formou, máte povinnosť v čase svojej neprítomnosti zabezpečiť za seba náhradu. Opatrovať môže osoba, ktorá je plnoletá, spôsobilá na právne úkony, fyzicky a psychicky zvládne opatrovanie a rodič s jeho pomocou súhlasí.

2. Schválenie žiadosti
Ako dlho trvá proces rozhodovania o schválení či neschválení príspevku na opatrovanie?
Je potrebné podať žiadosť v pobočke úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť môžete podať písomne a podkladom na rozhodnutie o vyplácaní je komplexný posudok. Ak sa zistí, že na jeho základe sa osoba nepovažuje za ťažko zdravotne postihnutú, je posudok podkladom na príspevok na kompenzáciu. Ak je podkladom na rozhodnutie o príspevku na kompenzáciu komplexný posudok, lehota na vypracovanie je 60 dní od začatia konania a na rozhodnutie 30 dní od vyhotovenia posudku.

3. Dôležité dokumenty
Je možné žiadosť podať aj elektronicky? Musia sa k nej priložiť aj konkrétne dokumenty?
Žiadosť môžete podať aj elektronicky. Táto forma má svoje špecifické pravidlá. Ak sa preň rozhodnete, žiadosť musíte podpísať zaručeným e-podpisom oprávnenej osoby. Rovnako musí obsahovať aj odôvodnenie. Vo všeobecnosti treba k žiadosti priložiť zdravotnú dokumentáciu. Odporúčame, aby ste sa pred podaním žiadosti informovali na úrade práce o všetkých náležitostiach a o ďalších písomnostiach, ktoré je potrebné priložiť.


4. Strata nároku
V akom prípade sa môže stať, že sa m

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.