22.07.2019, 00:00

Prístrešky, kôlne či letné kuchynky stačí ohlásiť úradu

Potrebujete stavebné povolenie na altánok, predajný stánok či mobilný dom? Aj prax na stavebných úradoch sa v niektorých prípadoch rozchádza. V zásade však rozhoduje, či je objekt pripojený na siete. Vtedy sa bez stavebného povolenia nezaobídete.

Prístrešky, kôlne či letné kuchynky stačí ohlásiť úradu
Zdroj: Dreamstime

Kedy sa vyžaduje povolenie úradov na stavbu, kedy nie a kedy stačí len ohlásenie

Záhradný altánok
Rozhodnutie, či naň potrebujete stavebné povolenie, je právne trocha komplikované. Ani prax stavebných úradov a súdy tu nie sú jednotné. Celkove – aj s poukazom na posledné rozhodnutia súdov – platí, že aj keby altánok nebol pevne spojený so zemou, ale je pripojený na elektrinu a vodu, vyžaduje stavebné povolenie. Ak by so zemou nebol pevne spojený a nebol by ani napojený na siete, povolenie sa nevyžaduje.

Predajné stánky
Dnešná legislatíva v takýchto prípadoch nestanovuje, že potrebujete na ne stavebné povolenie, nepotrebujete ani ohlásenie stavby. Platí to všeobecne pre krátkodobé prenosné zariadenia, ako sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu alebo na osvetlenie budov.


Letná kuchyňa pri dome
Posúdenie tohto prípadu možno dať do súvislosti s ustanoveniami zákona, v ktorých sa vymenúva, kedy stavebné povolenie nepotrebujete a stačí len ohlásenie stavby, čo je jednoduchšie. Sú to drobné objekty, ktoré definuje zákon ako prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výšku 5 metrov. Ide o letné kuchyne, kôlne, práčovne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stav

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.