22.07.2019, 00:00

Prístrešky, kôlne či letné kuchynky stačí ohlásiť úradu

Potrebujete stavebné povolenie na altánok, predajný stánok či mobilný dom? Aj prax na stavebných úradoch sa v niektorých prípadoch rozchádza. V zásade však rozhoduje, či je objekt pripojený na siete. Vtedy sa bez stavebného povolenia nezaobídete.

Prístrešky, kôlne či letné kuchynky stačí ohlásiť úradu
Zdroj: Dreamstime

Kedy sa vyžaduje povolenie úradov na stavbu, kedy nie a kedy stačí len ohlásenie

Záhradný altánok
Rozhodnutie, či naň potrebujete stavebné povolenie, je právne trocha komplikované. Ani prax stavebných úradov a súdy tu nie sú jednotné. Celkove – aj s poukazom na posledné rozhodnutia súdov – platí, že aj keby altánok nebol pevne spojený so zemou, ale je pripojený na elektrinu a vodu, vyžaduje stavebné povolenie. Ak by so zemou nebol pevne spojený a nebol by ani napojený na siete, povolenie sa nevyžaduje.

Predajné stánky
Dnešná legislatíva v takýchto prípadoch nestanovuje, že potrebujete na ne stavebné povolenie, nepotrebujete ani ohlásenie stavby. Platí to všeobecne pre krátkodobé prenosné zariadenia, ako sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu alebo na osvetlenie budov.


Letná kuchyňa pri dome
Posúdenie tohto prípadu možno dať do súvislosti s ustanoveniami zákona, v ktorých sa vymenúva, kedy stavebné povolenie nepotrebujete a stačí len ohlásenie stavby, čo je jednoduchšie. Sú to drobné objekty, ktoré definuje zákon ako prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výšku 5 metrov. Ide o letné kuchyne, kôlne, práčovne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobných zvierat, sauny, úschovne bicyklov a kočíkov, čakárne či stavby športových zariadení.

Záhradný bazén
Ak je zapustený do zeme, v prípade, že jeho výmera na pozemku nepresahuje 25 m2, považuje sa za drobnú stavbu a postačí iba ohlásenie stavebnému úradu. Pri vyššej výmere ide už o riadnu stavbu, na ktorú by sa vyžadovalo stavebné povolenie.


Ploty rôzneho druhu
Situácia závisí od toho, či ide o stavbu úplne nového plota alebo o stavbu plota na mieste, kde je už pôvodný plot. Pri jeho výmene, pokiaľ sa zachová pôvodná línia, nie je potrebné ani stavebné povolenie, ani ohlásenie stavebnému úradu. Ak však ide o stavbu úplne nového plota, vyžaduje sa ohlásenie stavby, pretože oplotenie sa považuje podľa zákona za drobnú stavbu.

Mobilný dom
Je to podobný prípad ako altánok. Rozhodnutia súdov s

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.