05.08.2019, 15:26

Môžete si prilepšiť až o desiatky eur. Čo všetko ovplyvní minimálna mzda

Pracujete počas víkendov alebo cez sviatky? Viete ako sa vám zvýšia za ne príplatky vďaka zmene minimálnej mzdy? V seriáli vám prezradíme, čo potrebujete vedieť.

Môžete si prilepšiť až o desiatky eur. Čo všetko ovplyvní minimálna mzda
Zdroj: Dreamstime

Práca v noci, vo sviatok alebo cez víkend. Všetky tieto kategórie budú ovplyvnené zmenou minimálnej mzdy. Znamená to, že od januára môžete mať na výplatnej páske vyššiu mzdu. Dodajme, že minimálna mzda je najnižšia suma, ktorú musí dostať zamestnanec so zmluvou na plný úväzok. V tomto roku je určená na 520 eur mesačne, štát ju chce zvýšiť na 580 eur. Sociálni partneri to však vidia inak. Zástupcovia zamestnávateľov presadzujú výšku „minimálky“ len na 552 eur. Naopak, odborári trvajú na tom, aby sa od budúceho roka zvýšila zo súčasných 520 na 635 eur. Rovnako chcú aj naďalej rokovať o tom, že minimálna mzda by sa mala postupne zvyšovať na základe určitého kľúča.

Čo zmena ovplyvní
Výška minimálnej mzdy ovplyvňuje aj stupeň náročnosti práce. Ak vaše povolanie patrí do prvého stupňa náročnosti, od 1. januára bude vaša minimálna mzda spomínaných 580 eur. Ale ak pracujete napríklad ako hlavná účtovníčka, ktorá spadá do štvrtého stupňa náročnosti, týka sa vás minimálna mzda v sume 1,6-násobku sumy 580 eur, to znamená 928 eur.

Zmeny u zamestnávateľa

Netreba zabudnúť, že zmena „minimálky“ ovplyvní nie len zamestnancov, ale aj zamestnávateľov. „Zvýšenie minimálnej mzdy má dopady predovšetkým na rast mzdových nákladov zamestnávateľa. Ak rastie hrubá mzda, rastú aj o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.