06.08.2019, 12:52

Zamestnávateľom i zamestnancom sa priťaží. Takto im minimálna mzda navýši odvody

Minimálka ovplyvní preddavky na zdravotné aj sociálne poistenie. Expertka vysvetlí, v akej výške.

Zamestnávateľom i zamestnancom sa priťaží. Takto im minimálna mzda navýši odvody
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Diskusie okolo výšky minimálnej mzdy, ktorú chce štát od januára navýšiť až o 60 eur, neutíchajú. Naopak, odkrývajú ďalšie zákutia finančnej situácie zamestnancov i zamestnávateľov.

Ich predstavitelia poukazujú napríklad na to, že kým výška minimálnej mzdy stúpla od roku 2011 o 64 percent (z 317 na 520 eur), nezdaniteľné minimum narástlo v rovnakom čase len o 7,9 percenta.

Ľuďom s nízkymi príjmami sa tak čistý príjem zvýšil rádovo nepomerne menej v porovnaní s tým, koľko vyťažil z rastu minimálky štát cez dane a odvody.

„Minimálna mzda je prepojená na ďalších 42 zákonov a vyhlášok, ktoré priamo zvyšujú náklady podnikov,“ uvádza sa vo vyhlásení Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a Klubu 500.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.