11.08.2019, 16:00

Máte dom a chcete znížiť výdavky? Šetriť vám pomôže aj vlastná studňa

Pri studni je rozhodujúce, či jej vodu chcete využívať len v záhrade, alebo na ňu chcete napojiť celý dom. Čo všetko potrebujete na vybudovanie studne, sa dočítate v pondelkových HN v prílohe HN SERVIS.

Máte dom a chcete znížiť výdavky? Šetriť vám pomôže aj vlastná studňa
Zdroj: pxhere.com

Chcete vedieť, aké zákonné pravidlá musíte pri výstavbe studne dodržať a v akých situáciách ju môžete kopať aj bez povolenia? Máte na dvore staršiu domovú studňu? Kedy ste dostali povolenie na odber podzemných vôd? Pozor na to, aby vám platnosť tohto povolenia nevypršala. V každom prípade ho treba zladiť s novou regulou zákona. Všetky tieto informácie sa dočítate v prílohe v pondelkových HN.

Okrem iných údajov sa dozviete aj to, aké sú lehoty na povolenia okolo studní a dokedy si ich musíte zabezpečiť. Prečítate si aj o tom, kto a kedy vám môže uložiť pokutu za studňu načierno.    

Prinášame tiež sumár poplatkov, ktoré musíte pri realizácii studni s čerpadlom zaplatiť na úradoch.

Ak sa rozhodnete pre vlastnú studňu, musíte vyriešiť aj odvádzanie odpadových vôd. Poradíme vám, čo môže robiť, ak sa neviete pripojiť na verejnú kanalizáciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.