12.08.2019, 00:00

Na studňu potrebujete vstupný kapitál

Každý dom potrebuje vodu. Či starý, zrekonštruovaný alebo nový. Ak nemáte v oblasti verejný vodovod, situáciu musíte riešiť vlastnou studňou. Musíte o ňu požiadať úrady a rátať musíte aj s istými poplatkami.

Na studňu potrebujete vstupný kapitál
Zdroj: Peter Mayer

Čísla:

30 eur
– správny poplatok pri žiadosti o vydanie povolenia na výstavbu studne s čerpadlom, ktorá je súčasťou rodinných domov

20 eur
– za kolaudačné rozhodnutie pri rodinných domoch

7,90 eura
– poplatok na pošte za výpis z listu vlastníctva spôsobilého na právne účely8 eur
– za každú kópiu katastrálnej mapy

15 eur
– približný poplatok za projektovú dokumentáciu jedného štvorcového metra

14 eur
– približná cena vyjadrenia o podzemných vedeniach

150 eur
– približná suma za vypracovanie hydrogeologického posudku

50 eur
– správny poplatok pri žiadosti o vydanie povolenia na výstavbu studne s čerpadlom pri bytových domoch a ostatných budovách

30 eur
– za kolaudačné rozhodnutie pri bytových domoch a ostatných budovách

225 eur
– približná celková suma poplatkov pri žiadosti o povolenie na zriadenie vodnej stavby

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia, advokátska kancelária Marônek & Partners

Rady a typy, ako vyriešiť situácie, ktoré vám komplikujú život
1. Strata vody

Problém majiteľa:
Bývame v obci, kde nie je zavedený obecný vodovod. Zdrojom pitnej vody je nami kopaná studňa. Pred niekoľkými rokmi kúpil pozemok nad nami nový majiteľ, ktorý žiadal o stavebné povolenie. Z dôvodu nedostatočnej dokumentácie bolo jeho stavebné konanie v roku 2018 zastavené. V apríli tohto roku začal nový sused opätovne pracovať na pozemku a bez povolenia začal robiť vrt na svoju studňu. Po našom upozornení na neohlásenie vodnej stavby činnosť zastavil a obnovil ju v júli. Následkom jeho činnosti, čo preukázala hydrodynamická skúška, prišla naša domácnosť o vodu v studni. Sused najprv nereagoval na oznámenie o strate vody a potom oznámil, že škodu neeviduje, čiže ani nebude riešiť žiadnu nápravu. Ako máme ďalej postupovať?

Poradenstvo advokáta:
Je potrebné obrátiť sa na stavebný úrad. Takýmto konaním porušuje nový sused vaše práva a rovnako aj verejný záujem. Mohli by ste žiadať, aby mu súd v skrátenej lehote 30 dní zakázal pokračovať v týchto činnostiach. Zároveň by ste sa mohli žalobou na súde dožadovať toho, aby svoje konanie zastavil a aby napravil nepriaznivý stav či nahradil škodu. Keďže je však voda vlastníctvom štátu, nemohli by ste žiadať náhradu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.