12.08.2019, 00:00

Vlastný zdroj vody má svoje pravidlá

Pri zvažovaní studne na pitné účely by mal jej majiteľ brať do úvahy výhody i nevýhody, ktoré so sebou vlastný zdroj pitnej vody prináša. Na odber podzemných vôd musíte mať povolenie a za kvalitu vody zodpovedáte sami.

Vlastný zdroj vody má svoje pravidlá
Zdroj: Dreamstime

Pokuta za čiernu stavbu
Ak majiteľ na svojom pozemku zrealizuje studňu bez stavebného povolenia i napriek tomu, že studňa vzhľadom na svoje technické zariadenie toto stavebné povolenie vyžaduje, ide o porušenie zákona. Takýto majiteľ studne sa dopúšťa priestupku na úseku ochrany vôd, vodných tokov a vodných stavieb. Keď osoba uskutočňuje, mení, užíva alebo odstraňuje vodnú stavbu bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy alebo v rozpore s ním, môže jej za takéto konanie príslušný okresný úrad uložiť pokutu do výšky 165 eur.

Zriadenie domovej studne
Podľa zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a tiež podľa zákona o obecnom zriadení musí obec zabezpečiť zásobovanie obyvateľov pitnou vodou z verejného vodovodu. Zriadenie domovej studne je čisto dobrovoľná záležitosť tej-ktorej osoby. Ak si vlastník studne zvolí toto individuálne zásobovanie pitnou vodou, je za studňu a kontrolu kvality vody v nej zodpovedný výhradne on sám.


Nové platné povolenie
Majitelia studní, ktorí dostali povolenie na odber podzemných vôd pred 15. marcom 2018, keď začala platiť novela vodného zákona, musia do konca roka 2020 zladiť svoje studne s týmto novým zákonom. Ak si do tohto termínu majitelia studní nesplnia svoju povinnosť, ich doterajšie povolenia nebudú ďalej platné. To znamená, že nebudú môcť ďalej používať túto vodu. A to až dovtedy, kým nebudú mať vydané nové platné povolenie na odber podzemných vôd. Všetky povolenia na odbery podzemných vôd, ktoré boli v minulosti vydané na dobu neurčitú alebo na dobu dlhšiu ako 10 rokov, budú nanovo vydané na lehotu najviac na 10

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.