14.08.2019, 00:00

Nové kotly sú šetrné, potrebujú menej paliva

Racionálnejšie je využiť potenciál jedného zariadenia na maximum než investovať do viacerých, ktoré používame iba časť vykurovacej sezóny. Michal Ilovič, energetický konzultant SIEA

Nové kotly sú šetrné, potrebujú menej paliva
Zdroj: Flickr

Európska únia i členské štáty hľadajú spôsoby, ako domácnosti motivovať, aby s používaním uhlia skončili, vraví Michal Ilovič, energetický konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry z poradenského centra Žiť energiou v Banskej Bystrici.

Z akého dôvodu by mali domácnosti vymeniť staršie kotly?
Nové pracujú už efektívnejšie. Dokážu využiť viac energie obsiahnutej v palive a premeniť ho na teplo na vykurovanie a ohrev vody. Vďaka tomu môžu domácnosti ušetriť, pretože na zabezpečenie tepla budú potrebovať menej paliva. Výmena má tiež vplyv na emisné parametre. Nové kotly musia v zmysle európskych požiadaviek produkovať menšie množstvo znečisťujúcich látok, ktoré sú vypúšťané do ovzdušia.

Domy a bytovky sa zatepľujú, vymieňajú sa okná. Mali by sa teda meniť aj zariadenia?
Staršie kotly navrhnuté na pôvodnú potrebu tepla už po obnove budovy zvyčajne nedokážu pracovať efektívne, ich výkon je totiž príliš veľký. Po obnove budovy a inštalácii zariadenia s nižším výkonom môže dom prejsť na úspornejší nízkoteplotný systém vykurovania, ako je napríklad podlahové alebo stenové vykurovanie. V takých prípadoch totiž postačuje menšie množstvo energie na zabezpečenie tepla. Preto je dôležité tomuto stavu prispôsobiť aj výkon nového zariadenia.


Dali by sa na n

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.