14.08.2019, 00:00

Nové kotly sú šetrné, potrebujú menej paliva

Racionálnejšie je využiť potenciál jedného zariadenia na maximum než investovať do viacerých, ktoré používame iba časť vykurovacej sezóny. Michal Ilovič, energetický konzultant SIEA

Nové kotly sú šetrné, potrebujú menej paliva
Zdroj: Flickr

Európska únia i členské štáty hľadajú spôsoby, ako domácnosti motivovať, aby s používaním uhlia skončili, vraví Michal Ilovič, energetický konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry z poradenského centra Žiť energiou v Banskej Bystrici.

Z akého dôvodu by mali domácnosti vymeniť staršie kotly?
Nové pracujú už efektívnejšie. Dokážu využiť viac energie obsiahnutej v palive a premeniť ho na teplo na vykurovanie a ohrev vody. Vďaka tomu môžu domácnosti ušetriť, pretože na zabezpečenie tepla budú potrebovať menej paliva. Výmena má tiež vplyv na emisné parametre. Nové kotly musia v zmysle európskych požiadaviek produkovať menšie množstvo znečisťujúcich látok, ktoré sú vypúšťané do ovzdušia.

Domy a bytovky sa zatepľujú, vymieňajú sa okná. Mali by sa teda meniť aj zariadenia?
Staršie kotly navrhnuté na pôvodnú potrebu tepla už po obnove budovy zvyčajne nedokážu pracovať efektívne, ich výkon je totiž príliš veľký. Po obnove budovy a inštalácii zariadenia s nižším výkonom môže dom prejsť na úspornejší nízkoteplotný systém vykurovania, ako je napríklad podlahové alebo stenové vykurovanie. V takých prípadoch totiž postačuje menšie množstvo energie na zabezpečenie tepla. Preto je dôležité tomuto stavu prispôsobiť aj výkon nového zariadenia.


Dali by sa na nejakých konkrétnych príkladoch vyčísliť úspory domácnosti osobitne v bytovom a osobitne v rodinnom dome, ak sa prejde na využívanie obnoviteľných zdrojov?
Rozhodujúci pre určenie výšky úspory je spôsob vykurovania, celková spotreba, ako aj stav zariadenia, ktoré domácnosť využívala na vykurovanie v minulosti. Najväčšie úspory dosahujú domácnosti, ktoré prechádzajú z vykurovania elektrinou v staršom neobnovenom dome. Ak nahradíme starý kotol, ktorý nepracoval efektívne, taktiež dosiahneme zníženie množstva paliva, moderné zariadenia sú totiž účinnejšie. Vo všeobecnosti však platí, že iba zámena zariadenia za obnoviteľný zdroj neznamená automaticky, že ušetríme.

Ktorým domácnostiam sa oplatí investovať do výmeny kotla na uhlie za kotol na biomasu?
Do výmeny kotla sa vám najviac oplatí investovať, keď máte ľahký prístup k drevu a viete zabezpeč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.