14.08.2019, 00:00

10 krokov k dotácii: Ako musí žiadateľ postupovať?

Národný projekt Zelená domácnostiam II umožňuje domácnostiam získať príspevok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V nasledujúcich desiatich krokoch sa dozviete, ako máte postupovať, aby ste poukážku mohli využiť.

10 krokov k dotácii: Ako musí žiadateľ postupovať?
Zdroj: Dreamstime

1. krok: Zoznámte sa s podmienkami podpory a oslovte zhotoviteľov
Uistite sa, či vaša domácnosť v rodinnom alebo bytovom dome môže byť podporená. Základnou podmienkou je, že vlastníte alebo ste spoluvlastníkom rodinného domu, rozostavaného rodinného domu alebo ste spoluvlastníkom bytového domu. Rozhodujúce je, či je stavba v čase podania žiadosti o vydanie poukážky zapísaná na liste vlastníctva. Či je vaša domácnosť oprávnená a pripravená na podanie žiadosti o poukážku, môžete konzultovať aj priamo s oprávnenými zhotoviteľmi.


Rada: Kompletné informácie nájdete vo Všeobecných podmienkach na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach a v osobitných podmienkach, ktoré sú zverejnené k jednotlivým kolám podpory.

2. krok: Overte si, aký obnoviteľný zdroj energie je pre vašu domácnosť vhodný
Každý z nich má svoje výhody a obmedzenia a vyžaduje špecifické podmienky inštalácie a spôsobu využívania. O vhodnosti druhu zariadenia sa môžete aj priamo poradiť so zhotoviteľmi. No oslovte určite viacerých a informácie si preverujte z rôznych zdrojov. Na webových stránkach a propagačných materiáloch nemusia byť uvedené všetky dôležité informácie.


Rada: Ak sa chcete v problematike zorientovať, využite bezplatné energetické poradenstvo, ktoré v rámci projektu Žiť energiou poskytujú konzultanti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v poradenských centrách v Banskej Bystrici, Trenčíne, Košiciach a v Bratislave.

3. krok: Vyžiadajte si technické návrhy a cenové ponuky od zhotoviteľov
Vyberte si riešenie, ktoré spĺňa vaše požiadavky a finančné možnosti. Technický návrh so zariadením, pre ktoré sa rozhodnete, bude slúžiť ako podklad na vyplnenie žiadosti o vydanie poukážky. V žiadosti si zo zoznamu zariadení zvolíte výrobcu a presný typ zariadenia. Podmienky podpory sú nastavené tak, aby ste mohli získať maximálnu mieru podpory na kvalitné systémy s primeraným výkonom, s dlhšou životnosťou a vyššou účinnosťou premeny energie. Zoznam sa aktualizuje.


Rada: Ubezpečte sa, či vám zhotoviteľ vie v stanovenom termíne dodať a nainštalovať kotol. Nemôžete totiž meniť zariadenie, ak ho uvediete do poukážky. Ak v termíne platnosti poukážky nie je k dispozícii, poukážku nie je možné využiť.

4. krok: Uzatvorte zmluvu so zhotoviteľom
Ešte raz si u zhotoviteľa, ktorého ste si vybrali, overte, či spĺňate všetky požiadavky na oprávnenosť domácnosti a nevyhnutné kritériá na vydanie poukážky. Uzatvorte zmluvu so zhotoviteľom písomnou formou, predtým sa však informujte, aké ustanovenia odporúča do zmluvy zahrnúť SIEA. Odporúčané podmienky zmluvy zverejňuje na internetovej stránke zelenadomacnostiam.sk v časti Odporúčania pre domácnosti.


Rada: Pri stanovovaní termínu realizácie nezabudnite na to, že o preplatenie poukážky je možné p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.