15.08.2019, 00:00

Elektronickú schránku môžu mať už aj mladiství

Od prvého augusta platí novela zákona o eGovernmente. Dotkne sa viacerých oblastí.

Elektronickú schránku môžu mať už aj mladiství

Ak ste doteraz pri podaniach na úradoch potrebovali niekde použiť na autorizáciu kvalifikovaný elektronický podpis či kvalifikovanú elektronickú pečať, po novom máte na to aj tretiu možnosť. Kvalifikovanú elektronickú časovú pečiatku. Prináša to novelizovaný zákon o eGovernmente.

Zjednodušené podanie
Novela po novom umožňuje osvedčiť podanie už iba kvalifikovaným e-podpisom, ku ktorému sa však zahrnie aj kvalifikovaná elektronická časová pečiatka. Dôvodom zmeny je zvýšiť dôveryhodnosť autorizačných prostriedkov tým, že na úradne osvedčený podpis stačí použiť už len kvalifikovaný e-podpis, a nie e-pečať. Vyžaduje sa teda manuálny podpis.

Novela stanovuje aj novú povinnosť pre úrady pri prijatí elektronického podania. Ak úradník zistí, že k doručenému e-podaniu nie je pripojená kvalifikovaná elektronická časová pečiatka, musí ju k nemu pripojiť. Zachová sa tak na dlhý čas „overiteľnosť“ autorizovaných podaní úradov všade tam, kde chýbajú. Súčasne platí pre túto povinnosť prechodná klauzula, podľa ktorej úrady musia pripájať kvalifikovanú elektronickú časovú pečiatku najneskôr od 1. júla 2020.


Zmeny pre väznených ľudí
Ďalšia novinka upravuje fungovanie e-schránok v prípade väznených či vyšetrovaných ľudí. Na žiadosť väzobných zariadení či väzníc, pre dospelých aj pre mladistvých, sa môže e-schránka odsúdenej osoby deaktivovať, ak s tým bude súhlasiť. Ak je napríklad niekto vo výkone trestu a iný úrad o tom nevie, doručuje mu do e-schránky rôzne oznámenia, ktoré si z nej nevie vytiahnuť. Preto sa zaviedla možnosť ich deaktivácie, ak o ňu požiadajú ústavy na výkon väzby alebo trestu odňatia slobody.

Možnosti už aj pre tínedžerov
Zákon o eGovernmente doteraz upravoval zriadenie e-schránok buď „automaticky“ zo zákona, alebo po podaní žiadosti. Jej vzor zverejňoval správca modulu e-schránok. Novelou sa najnovšie rozširuje možnosť zriadiť e-schránku aj pre mla

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.