15.08.2019, 00:00

Rozdajú sa ďalšie peniaze na kotly

Kotly na biomasu sa hodia jednoznačne tam, kde domy nie sú napojené na plyn. Tam smerujú aj dotácie. Odborníci radia, v akých lokalitách sú vhodné.

Rozdajú sa ďalšie peniaze na kotly
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Stanislav Jurikovič, komunikačný manažér SIEA

1. Oprávnené osoby
V projekte Zelená domácnostiam II má byť ďalšie kolo dotácií určených na kotly na biomasu vyhlásené 10. septembra. Kto sa môže o podporu uchádzať?
Podmienok, ktoré treba splniť, je niekoľko. K tým základným patrí to, že musíte byť vlastníkom alebo spoluvlastníkom rodinného domu. V prípade bytových domov žiadosť podávajú vlastníci zastúpení spoločenstvom vlastníkov alebo správcom.

2. Výmena kotlov na uhlie
Naďalej sa dotujú len kotly na biomasu. Z akého dôvodu?
Podpora z projektu Zelená domácnostiam II je určená celkovo pre štyri zariadenia – kotly na biomasu, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory a fotovoltické panely. Čo sa týka samotných kotlov, v rámci spomínaného projektu je možné získať podporu na inštaláciu kotlov na biomasu, ktorými budú nahradené kotly na uhlie. Tie znečisťujú životné prostredie,spaľujú neekologické palivo, ktoré prispieva k zhoršeniu emisnej situácie v obciach počas vykurovacej sezóny. Drevná biomasa spaľovaná v modernom zariadení produkuje podstatne menej znečisťujúcich látok. Podporu môžu získať len nízkoemisné zariadenia s vyššou energetickou účinnosťou, ich zoznam je zverejnený na stránke zelenadamacnostiam.sk.

3. Výška dotácie
Do akej výšky sa poskytuje podpora na kotly na biomasu?
Podpora sa dáva vo forme poukážky, ktorá môže dosiahnuť maximálne 50 percent nákladov na inštaláciu. Rodinné domy môžu získať na jeden kilowatt inštalovaného výkonu zariadenia 80 až sto eur, maximálne môže dostať na kotol na biomasu 1 500 eur. Bytové domy môžu dostať maximálne 88 eur na jeden kilowatt výkonu kotla na biomasu, maximálne však na sedem kilowattov na byt. Na pokračovanie projektu Zelená domácnostiam II je v období 2019 až 2023 k dispozícii 48 miliónov eur, 45 miliónov eur bolo k dispozícii v pilotnom projekte, ktorý sa skončil v roku 2018.


4. Vylúčené domácnosti
Ktoré domácnosti sú z výziev vylúčené?
V rámci projektu Zelená domácnostiam II sa podpora týka len kotlov na spaľovanie peliet, brikiet, štiepok a kotlov na splyňovanie kusového dreva. Nevyhnutnou podmienkou je, že kotol na biomasu nahradí iný na spaľovanie uhlia. Podporu nie je možné využiť pri inštalácii kotla na biomasu, ktorý by mal nahradiť starý na plyn alebo elektrický, a rovnako nemôžete získať príspevok, ani keby ste chceli starší, už existujúci na biomasu, nahradiť novším kotlom na biomasu.

5. Podmienky žiadosti
Čo domácnosť potrebuje na podanie žiadosti?
Ešte pred jej podaním je nutné vybrať si zariadenie, ktoré spĺňa požadované technické podmienky. V prípade bytového domu to znamená vypracovať energetický audit, ktorý navrhne výkon zariadenia so zohľadnením potenciálu úsporných opatrení. U zhotoviteľa sa treba vopred ubezpečiť, že vybrané zariadenie je možné dodať a nainštalovať do troch mesiacov od vydania poukážky. Odporúčame so zhotoviteľom uzatvoriť aj písomnú zmluvu, na stránke projektu sme zverejnili ustanovenia, ktoré by mala obsahovať.

6. Po získaní poukážky
Čo je nutné urobiť po získaní poukážky?
Tí, ktorí sa zapoja do kola, vyplnia žiadosť o poukážku. Poštou dostanú zmluvu o poskytnutí príspevku a užívaní zariadenia v dvoch tlačených vyhotoveniach. Súčasťou zmluvy je aj samotná poukážka. Zásielka im príde najneskôr do 30 dní. Obe vyhotovenia zmluvy je potrebné podpísať oprávneným zástupcom do

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.