27.08.2019, 00:00

Herbert Hart. Špión, ktorý zmenil dejiny práva

Najznámejší právny teoretik počas vojny odhaľoval nemeckých špiónov a robil na oddelení, ktoré rozlúštilo kód Enigmy. Predstavujeme vám Herberta Harta.

Herbert Hart. Špión, ktorý zmenil dejiny práva
Zdroj: ARCHÍV ARMÁDY USA

Herberta Lionela Adolphusa Harta, ako sa tento právnik volal celým menom, poznajú najmä študenti práva. Učia sa o ňom na hodinách teórie či na právnej filozofii. Niet sa čo čudovať. Jeho myšlienka oddelenia práva od morálky, ale s minimálnym morálnym obsahom práva, znamenala vo svojej dobe doslova revolúciu v právnej vede. Už menej známe sú fakty o jeho pôsobení v špionáži, kde zohral dôležitú úlohu pri rozkladaní nacistickej špionážnej siete v Anglicku.


Služba kráľovi a vlasti
Britský právny filozof židovského pôvodu Hart začal po vypuknutí druhej svetovej vojny pracovať pre britskú tajnú službu. V MI5, ktorá v mene kráľa odhaľovala nemeckých špiónov na Britských ostrovoch, pracoval

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.