09.09.2019, 16:38

20 tipov pre domácnosti, ako ušetriť na energiách aj stovky eur

Voda, elektrina, plyn. To všetko používame v našich domácnostiach každý deň. Odborníci vám poradia, ako si v tejto oblasti môžete znížiť svoje výdavky.

20 tipov pre domácnosti, ako ušetriť na energiách aj stovky eur
Zdroj: Dreamstime

1. Úspora nákladov
Najmenej náročným opatrením je zmena  správania v domácnosti a zmena návykov. Spotrebu niektorých položiek tak môžete výrazne znížiť. Ide najmä o náklady na vodu, ústredné kúrenie, odvoz a likvidáciu odpadu. Čo sa týka ústredného kúrenia, prispôsobte teplotu v miestnosti svojim skutočným potrebám a zbytočne neprekurujte. Každé zvýšenie  teploty o jeden stupeň predstavuje približne šesť percent energie naviac. 

2. Odporúčané teploty
V panelákových domoch sa doporučuje udržiavať v obývacej a detskej izbe 21 °C, v spálni 19 až 20 °C, v   kuchyni 20 °C a v kúpeľni 23 °C. Nikdy  nevypínajte  kúrenie  úplne. Je  totiž drahšie  vykúriť  celkom studenú a vlhkú miestnosť ako v nej udržiavať minimálnu teplotu. Postačí, ak v noci alebo pri  dlhšej neprítomnosti kúrenie stlmíte.

3. Okná a dvere
Vetrajte krátko a intenzívne, aby neprichádzalo k ochladzovaniu stien. Utesnite okná a balónové dvere, aby sa miestnosti zbytočne neochladzovali. Nezakrývajte radiátory ani do ich blízkosti nedávajte stoly, skrine, závesy alebo záclony, ktoré môžu obmedziť prúdenie tepla do miestnosti. 

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.