10.09.2019, 00:00

Fuller: právo učil aj amerických prezidentov

Fullerova debata s Herbertom Hartom o charaktere práva navždy zmenila pohľad na právnu vedu.

Fuller: právo učil aj amerických prezidentov
Zdroj: Dreamstime

Názor, že právo sa musí zakladať na morálnych normách, teda na tom, čo je správne, je v súčasnosti vo výraznej menšine. Podľa väčšiny právnikov je právo veda, ktorá nemá s morálkou či náboženskými prikázaniami nič spoločné. Tento názor však v 20. storočí zásadne spochybnil teoretik, ktorý tvrdil, že aj právo musí byť morálne. Predstavujeme vám Lona Fullera.


Z Texasu na Stanford
Lon Luvois Fuller sa narodil v roku 1906 v americkom Texase v skromných podmienkach. Jeho otec Francis Barton Fuller sa dlho živil ako texaský príslušník jazdeckej polície. Neskôr však presedlal na bankovníctvo. Viedol banku v meste El Centro v Texase. Rodičia dali svojmu dieťaťu zvláštne meno – Jean Luvois – podľa postavy z obľúbenej francúzskej knihy Lonovej matky. Tak sa stalo, že hoci bol chlapec rodený

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.