13.09.2019, 15:12

Desať modelových situácií, kedy predať a kedy darovať majetok

  • Obdarovali vás hodnotným darom? Napríklad bytom, záhradou či inou nehnuteľnosťou, pričom vy ich chcete výhodne odpredať? Neunáhlite sa.
  • Ako dlho treba s predajom počkať, aby ste sa vyhli zdaneniu tohto príjmu?
  • Pozrite si plusy a mínusy rôznych situácií.
Desať modelových situácií, kedy predať a kedy darovať majetok
Zdroj: Dreamstime

Ak ste sa stali obdarovaným, ktorý však chce drahý dar výhodne predať – povedzme určitú nehnuteľnosť – každý krok si treba premyslieť. Ako dlho treba s predajom počkať, aby ste sa, napríklad, vyhli zdaneniu takéhoto príjmu? Všetky plusy a mínusy vysvetľujú advokáti Milan Ficek a Martin Vasiľ a notárka Miriam Imrich Breznoščáková.

Čo platí všeobecne

Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému, ktorý tento dar alebo sľub prijíma.

Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru dom, byt či pozemok, teda nehnuteľnosť, a pri hnuteľných veciach vtedy, ak sa neodovzdajú a neprevezmú pri darovaní.

Neplatná je taká darovacia zmluva, podľa ktorej sa má dar „plniť“ až po darcovej smrti. Darca musí pri ponuke daru upozorniť na chyby, o ktorých vie. Ak má vec chyby, na ktoré darca neupozornil, môže obdarovaný vec vrátiť. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa k nemu alebo členom jeho rodiny obdarovaný správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy.

Zákon neprikazuje uvádzať cenu daru v darovacej zmluve. V znaleckom posudku by mal súdny znalec uviesť účel posudku, či ide o darovanie, predaj alebo iné.

DAROVANIE – SITUÁCIE A RIZIKÁ

1. Vrátenie daru

Na strane darcu je asi najväčším problémom domáhať sa vrátenia daru – nejde to automaticky, jednostranným úkonom, pretože darovacia zmluva je dvojstranný právny úkon a jeho vrátenie by ním malo byť tiež. Ak sa teda darca po čase rozhodne žiadať vrátenie

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.