01.10.2019, 00:00

Akcie pre manažérov firiem fungujú najmä vo svete

Topmanažérov vedia firmy odmeňovať aj svojimi akciami. U nás to pre nepružnú úpravu a mŕtvu burzu takmer nefunguje.

Akcie pre manažérov firiem fungujú najmä vo svete
Zdroj: Dreamstime

Byť vo vedení obrovskej spoločnosti sa finančne oplatí. Ak manažéri zvládajú obrovský tlak a stres, ktorý sa na nich vyvíja, môžu sa dočkať aj veľkých odmien. Zamestnanci sú zvyknutí na výplatu vo forme každomesačnej mzdy a odmien. Ak však chcú akcionári získať ten najlepší talent a najskúsenejších senior manažérov do vedúcich pozícií vo svojej firme, musia im poskytnúť aj niečo navyše. Čoraz bežnejším spôsobom je odmeňovanie senior manažérov prostredníctvom akcií materskej firmy spoločnosti, v ktorej pracujú. Akcie tak predstavujú skvelú možnosť, ako zaplatiť členov obchodného vedenia a zároveň posilniť ich lojalitu voči firme. Manažéri tak budú profitovať priamo zo zisku firmy, pre ktorú pracujú. Okrem samotnej istiny vo forme podielu na firme majú nárok aj na dividendy, ktoré im ich podiel môže prinášať.


Akcie ako odmena za výkon
O tých najlepších

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.