01.10.2019, 20:00

Od januára vzrastú všetky druhy dôchodkov. Mení sa aj vek odchodu do penzie

  • Druhý rok sa dôchodky zvyšujú buď o pevnú garantovanú sumu, alebo o valorizačnú, ktorá sa vyráta z rastu spotrebiteľských cien zverejnených Štatistickým úradom.
  • Komu a ako sa priznajú a ako stúpne aj minimálna mzda si môžete prečítať 2.10. v Hospodárskych novinách.

Všetky druhy penzií, teda napríklad starobný dôchodok, predčasný starobný, invalidný, vdovský a vdovecký, ale aj sirotský dôchodok sa zvýšia o 2,9 percenta mesačnej sumy dôchodku, najmenej však o garantovanú pevnú sumu. Dôchodca dostane tú, ktorá bude pre neho výhodnejšia. O zvýšenie dôchodku netreba žiadať. Dôchodky sa zvýšia automaticky priamo zo zákona.“

Mení sa aj minimálna penzia. Od polovice roka sa zmenila výška životného minima, ktorá má vplyv aj na výšku garantovaného minimálneho dôchodku. Jeho hranice v kalendárnom roku totiž určuje vždy výška životného minima platná v II. polroku predchádzajúceho roka.

Najnižšia hranica minimálneho dôchodku, za 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, sa zvýši z 278,90 eura mesačne na 285,90 eura mesačne. Súčet dôchodkových príjmov poistenca, ktorý má aspoň 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, teda od 1. januára 2020 nemôže byť nižší ako 285,90 eura mesačne.

Od januára platí nová lehota odchodu do penzie. Ruší sa takzvaný dôchodkový automat, ktorý každý rok určoval termín. Parlament konečne schválil podmienky pre ženy z ročníkov 1958 až 1961, ktoré boli podľa doterajších pravidiel ukrátené. Tabuľku odchodu do dôchodku prinášame 2.10. v Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.