29.10.2019, 11:50

Ak chcete predať byt či auto, spoliehajte sa na kúpnu zmluvu, nie na dobré slovo

  • Nech už kupujete dom, byt alebo auto, vždy spíšte kúpnu zmluvu.
  • Aj v situácii, keď to neprikazuje zákon.
  • Pozrite si príklady z praxe, ako správne postupovať, aby bola listina o kúpe platná.
Ak chcete predať byt či auto, spoliehajte sa na kúpnu zmluvu, nie na dobré slovo
Zdroj: Ľubo Stacho

Odpovedá advokát Pavol Szabó, advokátska kancelária GHS Legal

1. Zmluvné strany
Kúpna zmluva na nehnuteľnosť je štandardnou kúpnou zmluvou. Je možné kúpiť dom alebo byt bez podpisu zmluvy?
V prvom rade platí, že kúpna zmluva na byt alebo dom musí byť uzatvorená písomne. Zmluvu podpisujú predávajúci ako vlastník nehnuteľnosti a kupujúci. Ak je niektorý z účastníkov právnická osoba, musia byť o nej v listine uvedené údaje ako názov, identifikačné číslo, sídlo a adresa na doručovanie, ak je odlišná od sídla. Zmluva musí obsahovať všetky údaje o predávanom dome. Najčastejším pochybením je nedostatočná špecifikácia predmetu kúpy. To spôsobí prerušenie katastrálneho konania. Na odstránenie problému je potom nutné uzavrieť dodatok k zmluve. Chýbajúca alebo nesprávna špecifikácia nehnuteľnosti však môže spôsobiť absolútnu neplatnosť zmluvy. Vtedy musíte uzavrieť kúpnu zmluvu opätovne, lebo to môže mať aj iné závažnejšie právne dôsledky. . Preto by ste mali všetky údaje na základe listu vlastníctva skontrolovať aspoň dvakrát.

2. Hnuteľný majetok
Kupujem byt aj s jeho kompletným zariadením. Mám trvať na tom, aby to bolo uvedené aj v zmluve?

Aj keď to zákon výslovne nevyžaduje, v zmluve by malo byť opísané vybavenie prevádzaného bytu. V dokumente o kúpe by ste mali uviesť všetky hnuteľné veci, ktoré sa majú previesť s domom. Tie by sa mali detailne vymenovať, najmä nábytok či elektronika. V opačnom prípade môže vzniknúť spor, či sa na kupujúceho previedlo vlastnícke právo aj k týmto veciam. Zoznam spísaných vecí môže byť prílohou k zmluve a jej súčasťou môže byť aj fotodokumentácia hnuteľného majetku. 

3. Stavby v záhrade
Do katastra nehnuteľností sa nezapisujú niektoré drobné stavby ako múrik, bazén alebo prístrešok. Je pri kúpe rodinného domu potrebné tieto stavby uviesť v kúpnej dohode?
V zmluve by malo byť spísané i to, že sa na kupujúceho prevádza vlastnícke právo aj k týmto drobným stavbám. Opis domu, celého vybavenia a príslušenstva môžete nájsť aj v pôvodnej nadobúdacej zmluve, na základe ktorej súčasný vlastník ako predávajúci získal predmet kúpy do svojho vlastníctva. Ak sa pri predaji urobil znalecký posudok, opis domu, celého vybavenia a prí

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.