15.10.2019, 13:02

Čo robiť so starými zmluvami, dokedy platia a ako získať späť stratené vlastníctvo?

  • Ak máte uložené aj v osobných archívoch zmluvy staršieho dáta, mali by ste ich doručiť do katastra, aby ich zaevidoval.
  • Na listoch vlastníctva k pozemkom je podľa posledných údajov zapísaných takmer päť miliónov neznámych vlastníkov.
  • Každá zmluva musí spĺňať podmienky, ktoré platili v čase, keď sa uzatvárala.
Čo robiť so starými zmluvami, dokedy platia a ako získať späť stratené vlastníctvo?
Zdroj: Dreamstime

Pri obnovovaní vlastníctva pozemkov sa v rámci zostavovania registrov obnovenej evidencie predkladali rôzne zmluvy staršieho dáta. Mnohé pozemky nadobudli obyvatelia obcí aj vydržaním. Ako sa aktuálne dajú ešte riešiť nezrovnalosti, ak niekto prišiel o vlastníctvo a zistil to až dodatočne?

Vlastníctvo, o ktoré ste prišli vydržaním, môžete ešte získať naspäť
„Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ sa vlastníkovi zasiahlo do vlastníckeho práva, právny poriadok mu poskytuje určité právne inštitúty, ako svoje vlastníctvo ochrániť. Vlastnícke právo nepodlieha premlčaniu. Na jeho ochranu je konštruovaných niekoľko typov žalôb, pričom ak je sporné priamo vlastnícke právo, možno sa žalobou predovšetkým domáhať určenia vlastníckeho práva,“ odporúča advokát Milan Ficek.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.