18.10.2019, 07:30

Prevencia vám môže zachrániť život. Viete, na aké preventívne prehliadky máte nárok?

  • V tomto roku, roku prevencie, odštartovali nové skríningy, teda odhaľovanie chorôb, príznaky ktorých ešte nie sú citeľné a viditeľné.
  • Prvý bol skríning rakoviny hrubého čreva.
  • Po ňom začali v septembri pozývať zdravotné poisťovne ženy od 50 do 69 rokov na vyšetrenie mamografom.
  • Nasledovať bude skríning rakoviny krčka maternice.
Prevencia vám môže zachrániť život. Viete, na aké preventívne prehliadky máte nárok?
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Mnohé vyšetrenia v rámci zdravotnej prevencie sú bezplatné. Štát sa tak nad rámec zákona snaží, aby sa ľudia starali o svoj zdravotný stav, skôr než im lekár zistí chorobu.„Čo sa týka skríningov, ide o nesmierne dôležitú aktívnu prevenciu. Najmä rakovina prsníka je u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia. Skríningy hradia celoplošne zdravotné poisťovne.

Lekár a poplatky
V tejto súvislosti je však na mieste otázka: Za čo si u lekára priplatíte a za čo nie? Lekár, s ktorým má poisťovňa zmluvu, nesmie od pacientov požadovať úhradu plne hradenú z verejného zdravotného poistenia. Poplatkami typu manažment pacienta, klientska karta, konzultačný, registračný, vstupný či rajónový poplatok lekári nesmú podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ak to zosumarizujeme, lekári nemôžu požadovať úhradu za: objednanie pacienta na vyšetrenie vrátane objednania na konkrétny čas, za vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, za potvrdenie o návšteve lekára či iného zdravotníckeho pracovníka, ani za výmenný lístok k špecialistovi a za prednostné ošetrenie.

Poplatky sa môžu týkať vyšetrení na administratívne účely. Môže ísť napríklad o potvrdenie zdravotnej spôsobilosti na vodičský preukaz alebo lekárske potvrdenie do školy či práce, ďalej o vyšetrenie pred športovou súťažou či pred nástupom do detského tábora. Ceny musí mať každá ambulancia uvedené v cenníkoch a na viditeľnom mieste tak, aby bol pacient vopred informovaný.

Ochranný limit na doplatky
Štát prispieva na zdravie ľudí aj ochrannými limitmi na liek

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.