18.10.2019, 07:30

Prevencia vám môže zachrániť život. Viete, na aké preventívne prehliadky máte nárok?

  • V tomto roku, roku prevencie, odštartovali nové skríningy, teda odhaľovanie chorôb, príznaky ktorých ešte nie sú citeľné a viditeľné.
  • Prvý bol skríning rakoviny hrubého čreva.
  • Po ňom začali v septembri pozývať zdravotné poisťovne ženy od 50 do 69 rokov na vyšetrenie mamografom.
  • Nasledovať bude skríning rakoviny krčka maternice.
Prevencia vám môže zachrániť život. Viete, na aké preventívne prehliadky máte nárok?
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Mnohé vyšetrenia v rámci zdravotnej prevencie sú bezplatné. Štát sa tak nad rámec zákona snaží, aby sa ľudia starali o svoj zdravotný stav, skôr než im lekár zistí chorobu.„Čo sa týka skríningov, ide o nesmierne dôležitú aktívnu prevenciu. Najmä rakovina prsníka je u žien najčastejšou formou onkologického ochorenia. Skríningy hradia celoplošne zdravotné poisťovne.

Lekár a poplatky
V tejto súvislosti je však na mieste otázka: Za čo si u lekára priplatíte a za čo nie? Lekár, s ktorým má poisťovňa zmluvu, nesmie od pacientov požadovať úhradu plne hradenú z verejného zdravotného poistenia. Poplatkami typu manažment pacienta, klientska karta, konzultačný, registračný, vstupný či rajónový poplatok lekári nesmú podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ak to zosumarizujeme, lekári nemôžu požadovať úhradu za: objednanie pacienta na vyšetrenie vrátane objednania na konkrétny čas, za vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, za potvrdenie o návšteve lekára či iného zdravotníckeho pracovníka, ani za výmenný lístok k špecialistovi a za prednostné ošetrenie.

Poplatky sa môžu týkať vyšetrení na administratívne účely. Môže ísť napríklad o potvrdenie zdravotnej spôsobilosti na vodičský preukaz alebo lekárske potvrdenie do školy či práce, ďalej o vyšetrenie pred športovou súťažou či pred nástupom do detského tábora. Ceny musí mať každá ambulancia uvedené v cenníkoch a na viditeľnom mieste tak, aby bol pacient vopred informovaný.

Ochranný limit na doplatky
Štát prispieva na zdravie ľudí aj ochrannými limitmi na liek

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.