21.10.2019, 15:22

Materská a rodičovský príspevok: 10 rád, kedy a ako ich získať

  • Materskú dovolenku si aj vzhľadom na pracovné povinnosti či financie rodičia môžu prehodiť.
  • Pozrite sa, kedy máte nárok na materskú a kedy na rodičovskú dovolenku.
Materská a rodičovský príspevok: 10 rád, kedy a ako ich získať
Zdroj: Pixabay

1. Nárok na materské
Materské sa poskytuje poistenkyni z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Môže ho tiež získať iný poistenec, ktorý prevezme starostlivosť o dieťa do troch rokov jeho veku. Na materské má zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená, a fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

2. Iný poistenec
Nárok na materské vzniká matke dieťaťa alebo inému poistencovi, ktorý sa o toto dieťa stará. Iným poistencom môže byť aj otec, ktorý sa tak dohode s matkou. Najskôr však môže za dieťa prebrať starostlivosť po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu. ďalšou podmienkou je, že matka nesmie na to isté dieťa poberať materské alebo rodičovský príspevok. 

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.