21.10.2019, 15:22

Materská a rodičovský príspevok: 10 rád, kedy a ako ich získať

  • Materskú dovolenku si aj vzhľadom na pracovné povinnosti či financie rodičia môžu prehodiť.
  • Pozrite sa, kedy máte nárok na materskú a kedy na rodičovskú dovolenku.
Materská a rodičovský príspevok: 10 rád, kedy a ako ich získať
Zdroj: Pixabay

1. Nárok na materské
Materské sa poskytuje poistenkyni z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Môže ho tiež získať iný poistenec, ktorý prevezme starostlivosť o dieťa do troch rokov jeho veku. Na materské má zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená, a fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

2. Iný poistenec
Nárok na materské vzniká matke dieťaťa alebo inému poistencovi, ktorý sa o toto dieťa stará. Iným poistencom môže byť aj otec, ktorý sa tak dohode s matkou. Najskôr však môže za dieťa prebrať starostlivosť po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu. ďalšou podmienkou je, že matka nesmie na to isté dieťa poberať materské alebo rodičovský príspevok. 

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.