23.10.2019, 15:05

Veľký prehľad zmien v DPH. Ktorých potravín sa týkajú a ako to ovplyvní biznis?

  • Štát sa rozhodol podporiť životosprávu ľudí tým, že znižuje DPH na vybrané zdravé potraviny.
  • Poslanci sadzbu tejto dane podstatne upravili – od januára 2020 klesne z dvadsiatich na desať percent.
Veľký prehľad zmien v DPH. Ktorých potravín sa týkajú a ako to ovplyvní biznis?
Zdroj: Shutterstock

V súčasnosti sa znížená desaťpercentná DPH uplatňuje na mäso, ryby, mlieko, maslo či chlieb. Rovnako sa týka aj komodít, ako sú lieky, knihy a vybrané zdravotnícke pomôcky, ale zahŕňa i ubytovacie služby a tiež tovary a služby dodávané v rámci sociálnej ekonomiky. Od januára sa uvedený zoznam ďalej rozšíri.

Ovocie, zelenina či jogurty

Medzi daňovo preferované, teda zdravé, potraviny, už budú patriť aj mliečne výrobky, ovocie a zelenina dopestované na Slovensku, ovocné a zeleninové šťavy či med. Do kategórie zdravých po novom „spadli“ aj rožky.

Čo z toho vyplýva? Ako uvádza portál PwC, keďže dochádza k rozšíreniu okruhu tovarov, ktoré budú podliehať výhodnejšej DPH, mali by si obchodníci v dostatočnom časovom predstihu preveriť, ktoré tovary budú podliehať zníženej daňovej sadzbe, a primerane a včas si treba nastaviť účtovný systém ekasa.

Novin

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.