29.10.2019, 00:00

Slávny právnik vyvolával kontroverzie. Deti na adopciu chcel dať tým, čo zaplatia najviac

Právnik Richard Posner priniesol do právnej vedy ekonómiu a podporoval uvoľnenú drogovú a adopčnú politiku.

Slávny právnik vyvolával kontroverzie. Deti na adopciu chcel dať tým, čo zaplatia najviac
Zdroj: Reuters

Obhajuje legalizáciu drog, registrované partnerstvá a silne podporuje trhovú ekonomiku, cez ktorú sa musí hľadieť aj na právo. Také je v skratke myslenie právneho filozofa a ekonóma Richarda Posnera. Výsledkom jeho dlhoročnej práce je samostatný vedecký smer Právo a ekonómia, ktorý úplne prevrátil klasický spôsob nazerania na právnu teóriu. Právo musí podľa neho spĺňať podmienku efektivity a spoločnosti ako celku priniesť zlepšenie súčasnej situácie. Ako presvedčený libertarián v minulosti rozvíril konzervatívne vody snahou o legalizáciu drog a najmä tvrdením, že adopcie detí by boli omnoho efektívnejšie, ak by sa k nim pristupovalo trhovo a na adopciu by mal nárok ten pár, ktorý zaplatí najviac.

Neobľúbený kvôli liberálnym názorom
Sudca Posner zastával názor, že právo a ekonómia sú vzájomne nerozlučne prepojené a jed

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.