29.10.2019, 00:00

Slávny právnik vyvolával kontroverzie. Deti na adopciu chcel dať tým, čo zaplatia najviac

Právnik Richard Posner priniesol do právnej vedy ekonómiu a podporoval uvoľnenú drogovú a adopčnú politiku.

Slávny právnik vyvolával kontroverzie. Deti na adopciu chcel dať tým, čo zaplatia najviac
Zdroj: Reuters

Obhajuje legalizáciu drog, registrované partnerstvá a silne podporuje trhovú ekonomiku, cez ktorú sa musí hľadieť aj na právo. Také je v skratke myslenie právneho filozofa a ekonóma Richarda Posnera. Výsledkom jeho dlhoročnej práce je samostatný vedecký smer Právo a ekonómia, ktorý úplne prevrátil klasický spôsob nazerania na právnu teóriu. Právo musí podľa neho spĺňať podmienku efektivity a spoločnosti ako celku priniesť zlepšenie súčasnej situácie. Ako presvedčený libertarián v minulosti rozvíril konzervatívne vody snahou o legalizáciu drog a najmä tvrdením, že adopcie detí by boli omnoho efektívnejšie, ak by sa k nim pristupovalo trhovo a na adopciu by mal nárok ten pár, ktorý zaplatí najviac.

Neobľúbený kvôli liberálnym názorom
Sudca Posner zastával názor, že právo a ekonómia sú vzájomne nerozlučne prepojené a jed

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.