Zmenu v najnižších dôchodkoch spôsobila novela zákona o sociálnom poistení schválená v parlamente v minulých týždňoch. Podľa nej sa výpočet minimálneho dôchodku už nebude viazať na životné minimum, ale na priemernú mzdu v hospodárstve. Rečou čísel, doterajšia suma minimálneho dôchodku stúpne z hranice 278,90 na 334,30 eura. Všetkým penzistom, ktorí doteraz dostávali len minimálnu penziu, sa pridá k tejto dávke pevná suma vo výške 48,40 eura.

Navyšovanie rokov

Spôsob, ako sa bude základný minimálny dôchodok zvyšovať konkrétnym penzistom, zostane zachovaný v doterajšej forme. Inak povedané – tým, ktorí už minimálny dôchodok dostávajú, ale chcú ešte pracovať a dosiahnuť viac rokov dôchodkového poistenia, sa bude naďalej zvyšovať aj táto vyššia suma základného minimálneho dôchodku, a to o dve percentá sumy životného minima za každý ďalší rok dôchodkového poistenia. Po tom, ako získajú 39 rokov, im bude rásť už o tri percentá sumy životného minima za každý ďalší rok poistenia.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.