05.11.2019, 17:12

Minimálny dôchodok a čo o ňom potrebujete vedieť

  • Dôchodcovia s najnižšími penziami sa od januára potešia – štát im plánuje zvýšiť minimálny dôchodok.
  • Najmenej solventným penzistom pošle Sociálna poisťovňa viac o takmer 50 eur na osobu.
Minimálny dôchodok a čo o ňom potrebujete vedieť

Zmenu v najnižších dôchodkoch spôsobila novela zákona o sociálnom poistení schválená v parlamente v minulých týždňoch. Podľa nej sa výpočet minimálneho dôchodku už nebude viazať na životné minimum, ale na priemernú mzdu v hospodárstve. Rečou čísel, doterajšia suma minimálneho dôchodku stúpne z hranice 278,90 na 334,30 eura. Všetkým penzistom, ktorí doteraz dostávali len minimálnu penziu, sa pridá k tejto dávke pevná suma vo výške 48,40 eura.

Navyšovanie rokov

Spôsob, ako sa bude základný minimálny dôchodok zvyšovať konkrétnym penzistom, zostane zachovaný v doterajšej forme. Inak povedané – tým, ktorí už minimálny dôchodok dostávajú, ale chcú ešte pracovať a dosiahnuť viac rokov dôchodkového poistenia, sa bude naďalej zvyšovať aj táto vyššia suma základného minimálneho dôchodku, a to o dve percentá sumy životného minima za každý ďalší rok dôchodkového poistenia. Po tom, ako získajú 39 rokov, im bude rásť už o tri percentá sumy životného minima za každý ďalší rok poistenia.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.