20.11.2019, 00:00

Ak firma so zápisom konečných užívateľov výhod mešká, riskuje pokutu

Už len niekoľko dní majú firmy a ďalšie subjekty na to, aby sa postarali o zápis osôb, ktoré sú konečnými užívateľmi výhod v rámci daného podniku. Ak to nestihnú, hrozí im pokuta až do 3 310 eur.

Ak firma so zápisom konečných užívateľov výhod mešká, riskuje pokutu
Zdroj: Dreamstime

„Povinnosť sa vzťahuje aj na nadácie, neziskové organizácie a neinvestičné fondy. Aj tie sú povinné zapísať do registrov údaje o svojich konečných užívateľoch výhod,“ Dominika Bašáryová z advokátskej kancelárie A|K|MV https://www.akmv.sk/.

Akciovky, eseročky a všetky obchodné spoločnosti aj družstvá majú už len poldruha mesiaca na to, aby do obchodného registra doručili vyplnené formuláre o osobách, ktoré sú zaradené medzi takzvaných konečných užívateľov výhod. „Povinnosť sa vzťahuje aj na nadácie, neziskové organizácie a neinvestičné fondy. Aj tie sú povinné zapísať údaje o svojich konečných užívateľoch výhod do registrov, v ktorých sú evidované,“ upozornila Bašáryová.


Povinné náležitosti
Zostavenie zoznamu konečných užívateľov je opatrenie, ktorým chce štát predchádzať legalizácii príjmov z trestnej činnosti a zabrániť financovaniu terorizmu. Novela je v praxi už vyše roka. Firmy, ktoré to ešte nestihli, sa preto musia postarať o zápis čo najskôr, lehota sa im už končí.


Ak sa dotknuté subjekty zapisovali do obchodného registra až v období po 1. novembri 2018 alebo v priebehu

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.