22.11.2019, 16:34

Kupovať starší dom je iné ako nový. Využijte klauzulu, že dom sa predáva „ako stojí a leží“

Ak sa zaujímate o kúpu staršieho objektu, nedajte sa zlákať vonkajším vzhľadom. Do zmluvy zakomponujte podrobný popis a stav objektu.

Kupovať starší dom je iné ako nový. Využijte klauzulu, že dom sa predáva „ako stojí a leží“

Ak kupujete novú stavbu alebo starší dom, je v tom veľký rozdiel. Pri predaji každej nehnuteľnosti musíte v prvom rade pamätať na klauzuly vyplývajúce zo zákona, ale nielen na ne. Ak napríklad v zmluve nebudú zákonné veci, nebude spôsobilá na zavkladovanie a kupujúci nezíska vlastnícke právo, zdôraznila advokátka Barbora Koncová. Okrem toho – zmluvné strany by sa podľa nej mali v zmluve jasne dohodnúť, či sa predáva dom aj s pozemkom pod ním, prípadne s priľahlým, alebo či je predmetom zmluvy aj zariadenie. Ide aj o to, že pri predaji staršieho a nového domu sa niektoré ustanovenia zmluvy líšia. Napríklad tie, ktoré sa týkajú nárokov plynúcich zo zodpovednosti za vady.

Výpočet chýb a nedostatkov v zmluve

Ako vysvetľuje advokátka, „pri predaji nového domu musí predávajúci poskytnúť kupu

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.