26.11.2019, 00:00

Dostál: Zrýchlené legislatívne konania a prílepky sa zneužívajú čoraz viac

  • Poslanecké návrhy sa zneužívajú na to, aby vládne návrhy išli do parlamentu bez legislatívneho procesu.
  • Ako člen ústavnoprávneho výboru parlamentu videl, keď poslanci hodinu pred hlasovaním predniesli pozmeňovacie návrhy, o ktorých parlament nič nevedel.
  • Takéto praktiky škodia legislatívnemu procesu, tvrdí Ondrej Dostál.
Dostál: Zrýchlené legislatívne konania a prílepky sa zneužívajú čoraz viac
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zrýchlené legislatívne konanie sa má používať iba v absolútne nevyhnutných situáciách, ako je vojna či živelná pohroma. Ako vnímate čoraz častejšie používanie tohto inštitútu v situáciách, ktoré nie sú také naliehavé?
Je to problém, ktorý sa netýka len posledného obdobia. Za každej vlády sa používalo zrýchlené legislatívne konanie aj v situáciách, keď to nebolo podložené zákonom a neboli naň splnené podmienky. Tiež je bežnou praxou, že hlasovanie sa má uskutočniť až o 48 hodín, ak Národná rada nerozhodne inak, ale parlament hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch zaraďuje hneď, bez tejto dvojdňovej lehoty.

Dodržuje sa v parlamente táto procedúra?
Hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch predložených v rozprave sa zaraďuje väčšinou hneď. Potom nasleduje hlasovanie po treťom čítaní po tom, čo sa v druhom čítaní schválili pozmeňujúce návrhy. Dlhodobo to kritizujem, ale, žiaľ, prevládajúca vôľa parlamentu je, že sa má legislatívny proces urýchľovať a niekedy to má úplne absurdnú podobu.

Napríklad?
Napríklad v júni sa schvaľovala novela volebného zákona na návrh SNS a prešla v skrátenom legislatívnom k

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.