26.11.2019, 00:00

Dostál: Zrýchlené legislatívne konania a prílepky sa zneužívajú čoraz viac

  • Poslanecké návrhy sa zneužívajú na to, aby vládne návrhy išli do parlamentu bez legislatívneho procesu.
  • Ako člen ústavnoprávneho výboru parlamentu videl, keď poslanci hodinu pred hlasovaním predniesli pozmeňovacie návrhy, o ktorých parlament nič nevedel.
  • Takéto praktiky škodia legislatívnemu procesu, tvrdí Ondrej Dostál.
Dostál: Zrýchlené legislatívne konania a prílepky sa zneužívajú čoraz viac
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Zrýchlené legislatívne konanie sa má používať iba v absolútne nevyhnutných situáciách, ako je vojna či živelná pohroma. Ako vnímate čoraz častejšie používanie tohto inštitútu v situáciách, ktoré nie sú také naliehavé?
Je to problém, ktorý sa netýka len posledného obdobia. Za každej vlády sa používalo zrýchlené legislatívne konanie aj v situáciách, keď to nebolo podložené zákonom a neboli naň splnené podmienky. Tiež je bežnou praxou, že hlasovanie sa má uskutočniť až o 48 hodín, ak Národná rada nerozhodne inak, ale parlament hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch zaraďuje hneď, bez tejto dvojdňovej lehoty.

Dodržuje sa v parlamente táto procedúra?
Hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch predložených v rozprave sa zaraďuje väčšinou hneď. Potom nasleduje hlasovanie po treťom čítaní po tom, čo sa v druhom čítaní schválili pozmeňujúce návrhy. Dlhodobo to kritizujem, ale, žiaľ, prevládajúca vôľa parlamentu je, že sa má legislatívny proces urýchľovať a niekedy to má úplne absurdnú podobu.

Napríklad?
Napríklad v júni sa schvaľovala novela volebného zákona na návrh SNS a prešla v skrátenom legislatívnom k

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.